ارائه مطلب خوب

برای یک ارائه مطلب خوب این عادات را ترک کنید (قسمت اول)

ارائه مطلب آنقدر می تواند در زندگی بعضی افراد مهم باشد که هیچ چیز برای آنها بدتر و ترسناک تر از یک ارائه بد نیست زیرا ممکن است تاثیر بسیار بدی بر موقعیت شغلی و یا تحصیلی آنها داشته باشد. جدا از این حس بد برای ارائه دهنده ، حضار نیز احتمالا به خاطر تلف شدن وقتشان شما را مقصر می دانند و تغییر این نگرش آنها احتمالا به چندین برابر انرژی نیاز خواهد داشت. شاید شما از این دسته افراد نباشید که ارائه مطلب آنقدر برای شما مهم باشد اما مهارت یک ارائه مطلب خوب ، مهارتی است که در طول زندگی به آن نیاز خواهید داشت و می بایست با آن به خوبی آشنا باشید. اگر می خواهید یک ارائه خوب داشته باشید این عادات را بدانید و ترک کنید.

خیره شدن به صفحه نمایش

خیره شدن به صفحه نمایش

شاید به شما بر بخورد اما صادقانه این از عادات افراد آماتور است ! شما برای حضار صحبت می کنید نه اسلایدهایتان ! بنابراین رو به حضار صحبت کنید و بیش از اندازه به صفحه نمایش خیره نشوید.

پراکنده گویی

سعی کنید تمامی صحبت های خود را پیرامون موضوع و نکته اصلی ارائه مطلب قرار دهید. از پراکنده گویی و رفتن از این شاخه به آن شاخه دوری کنید. ارائه مطالب بیش از حد غیر مرتبط باعث می شود هم شما و هم حضار هدف و نکته اصلی ارائه را فراموش کنند و ارتباط مناسبی با ارائه مطلب شما برقرار نکنند.

خواندن از رویه متن ها ارائه مطلب

خواندن از روی یادداشت ها و بدتر از آن اسلایدها !

همانطور که در مطلب نکاتی مهم در پاورپوینت پایان نامه نیز به آن اشاره شد ، این عادت که بدون تعارف گریبانگیر بسیاری از افراد است ، با اصول یک ارائه خوب کاملا در تضاد است. هر چند شاید ترک این عادت سخت باشد ولی برای یک ارائه خوب و حرفه ای می بایست به این موضوع عادت کنیم که قرار است اکثر مطالب را از زبان خودمان بیان کنیم و نه روخوانی اسلایدها ! شما می بایست به اندازه کافی بر روی مطلب خود مسلط باشید تا نیازی به مرور همزمان اسلایدها برای یادآوری مطالب نداشته باشید.

اسلایدهایی پر از متن !

این مورد هم مانند مورد قبل عادتی فراگیر است ! باید با خودتان این را تکراری کنید که مطالب به صورت تیتروار باشد. بودن بیش از ۴۰ کلمه در یک اسلاید به معنی هدر دادن آن اسلاید است. هر چند این رقم ممکن است در موقعیت های مختلف متفاوت باشد اما در نهایت منظور این است که از پر کردن اسلاید با متن های زیاد خودداری کنید. این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که اسلایدها برای ارتباط تصویری با حضار و پشتیبانی از ارائه مطلب شما هستند و یک صفحه از کتاب یا مقاله نیستند !

عدم مدیریت زمان در ارائه مطلب

عدم مدیریت زمان

هیچ چیز از بدتر از آن نیست که شما در حین ارائه بگویید زمان کم است، فرصت نشد به تمامی مطالب برسیم، به دلیل کمبود زمان مجبور هستم مطالب را سریع تر بگویم و … . این بهانه ها با هیچ دلیلی قابل قبول نیستند و عملا ربطی به حضار ندارد. شما می بایست زمان را به خوبی مدیریت کنید و در هر شرایطی یک ارائه مطلب خوب داشته باشید.

انتخاب عناوین بسیار

این درست که تمامی مطالب ارزش خاص خود را دارند اما به یاد داشته باشید در یک ارائه مطلب خوب بهترین مطالب و به بهترین شکل می بایست بیان شوند. شما برای یک ارائه ساعت ها وقت ندارید و بنابراین می بایست بر حسب زمان، بهترین مطالب را انتخاب کنید. این خود یک هنر است.

غلط املایی در ارائه مطلب

داشتن غلط املایی

هر چند داشتن غلط املایی در ظاهر برای بسیاری از افراد بی اهمیت است اما در عمل به معنی آن است که شما برای حضار خود ارزش قائل نبوده اید تا با صرف زمان و مرور اسلایدها غلط های املایی را تصحیح کنید.

این مطلب به طور اختصاصی توسط گروه طراحی قلمو نگارش و برای اولین بار در سایت قلمومنتشر شده است. استفاده از آن با ذکر منبع بلامانع است.

مطالب پیشنهادی

یک روش ساده برای یک ارائه مطلب عالی... یک روش ساده برای یک ارائه مطلب عالی معمولا در ارائه مطلب با یکی از این دو چالش رو به رو هستید؛ یا به اندازه کافی اطلاعات ندارید تا مخاطبان باهوش و با...
نکات آزاردهنده در ارائه مطلب با پاورپوینت از دید ح... نکات آزاردهنده در ارائه مطلب با پاورپوینت از دید حضار هر دو سال نظرسنجی با عنوان چه چیزی حضار را در ارائه مطلب با پاورپوینت آزار می دهد ، توسط Dave P...
سه روش کاربردی برای کنترل وکال فرای در صحبت کردن... سه روش کاربردی برای کنترل وکال فرای در صحبت کردن کنترل وکال فرای در صحبت کردن از آنجا مهم است که طبق تحقیقات انجام شده توسط 120 فرد فعال در زمینه ارت...
۳ قدم برای غلبه بر اضطراب ارائه مطلب... 3 قدم برای غلبه بر اضطراب ارائه مطلب طبق تحقیقات انجام شده 75 درصد از افراد با مشکل اضطراب ارائه مطلب و سخنرانی در جمع رو به رو هستند. عرق کردن دست ه...
چگونه پاورپوینت را در حالت Safe Mode باز کنیم؟... چگونه پاورپوینت را در حالت Safe Mode باز کنیم؟ امروزه مجموعه آفیس و نرم افزار پاورپوینت به عنوان نرم افزارهایی کاربردی و ضروری بر روی تمامی سیستم ها ...
برای یک ارائه مطلب خوب این عادات را ترک کنید (قسمت اول) آخرین ویرایش: نوامبر 29th, 2015 by قلمو

از هرگونه دیدگاه شما استقبال می کنیم

4 دیدگاه ها برای "برای یک ارائه مطلب خوب این عادات را ترک کنید (قسمت اول)"

اطلاع رسانی
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین ها | قدیمی ترین ها | نظرات برتر
morteza

ممنون مطلب خوبی بود

trackback

[…] ادامه قسمت پیشین مطلب برای یک ارائه مطلب خوب این عادات را ترک کنید ، در این قسمت نیز به نکات دیگری جهت داشتن یک ارائه مطلب […]

فرناز تسلیمی

سلام، شما برای ارائه مطلب هم مشاوره میدین؟

wpDiscuz