0

چگونه مهارت ارائه مطلب خود را بهتر کنیم؟ قسمت اول: آمادگی

اهمیت مهارت ارائه مطلب به مانند اهمیت مطالبی است که ارائه می دهید و حتی شاید مهم تر از آن؛ چرا که اگر نتوانید یک مطلب مهم را به خوبی منتقل و ارائه کنید، ضمن متهم شدن به نداشتن “بیان” از نظر حضار و مخاطبان ، اهمیت مطلب نیز از بین خواهد رفت.
نکته مهمی که باید در مورد مهارت ارائه مطلب به آن اشاره کرد این است که این مهارت ، مهارتی مستقل نیست به این معنی که ضمن وابسته بودن به سایر مهارت های دیگر ، تاثیر مستقیمی بر آنها نیز خواهد داشت. بهتر کردن و بهبود بخشیدن مهارت ارائه مطلب می تواند بر مواردی مثل اعتماد به نفس، ترس از سخنرانی در جمع، قدرت برقراری ارتباط، هنر سخنوری، افزایش مهارت های اجتماعی، شغلی و درسی و … تاثیرگذار باشد. مهارت ارائه مطلب، مهارتی چند بعدی است که حتی می تواند در زندگی روزمره شما نیز تاثیر بسزایی داشته باشد. بنابراین بهبود و بهتر کردن آن مهم است.
در این مطلب به مبحث آمادگی در بهتر کردن مهارت ارائه مطلب می پردازیم. سعی کنید حتما این موارد به خاطر بسپارید و از آنها در عمل نیز استفاده کنید.

مخاطبان را بشناسید

مخاطبان خود را به خوبی بشناسید

شناخت مخاطبان و نیازهای آنها اولین قدمی است که می بایست قبل از برنامه ریزی برای ارائه مطلب خود، بردارید. هدف قراردادن علاقه مندی های آنها و توضیح آنکه محصولات و یا موضوع ارائه شما چگونگی می تواند برای آنها مفید و کاربردی باشد، از اصلی ترین دلایل شناخت مخاطبان و نیازهای آنهاست. در صورتی که زمان کافی برای تحقیق در مورد مخاطبان ندارید، حتی می توانید در حین ارائه خود علاقه مخاطبان و حضار را بپرسید، هر چند داشتن آمادگی قبلی بسیار بهتر است.

طراحی ساختار ارائه مطلب

براساس محدودیت زمانی و هدف ارائه ، شما باید حضار و مخاطبان را از مسیری هدایت کنید که هم جذاب باشد و هم به خوبی به هدف نهایی برسد. یک ساختار نامناسب ارائه مطلب مانند رانندگی در شب است !ساختار ارائه مطلب شما شامل سه بخش اصلی است: شروع – بدنه اصلی – پایان

شروع:

شروع شما باید جذاب و تاثیرگذار باشد به نحوی که بتواند ارتباط خوبی با مخاطبان و حضار برقرار کند. بهتر است وقت را به معرفی خودتان و یا تشکر از افراد مختلف هدر ندهید. یک سوال ، داستان و حتی یک عکس تاثیرگذار بهترین ها برای شروع ارائه مطلب هستند.

بدنه اصلی:

بر روی هدف اصلی ارائه تمرکز کنید. همراه کردن حضار بسیار مهم تر از گفتن هر چیزی است که می دانید ! شما می بایست از برخی اطلاعات صرفنظر کنید، هر چند ممکن است در حین ارائه برخی سوالات مرتبط با مطالبی باشد که شما در ارائه به آنها اشاره نمی کنید، بنابراین می بایست آمادگی کافی پیرامون موضوعات مرتبط داشته باشید. این همان بخشی است که در ارائه مطلب آورده نمی شود. سعی کنید به تمامی جوانب مرتبط موضوع بپردازید تا بتوانید در نهایت یک نتیجه گیری و مقایسه خوب داشته باشید. شما نیازی به نوشتن کلمه به کلمه ارائه خود یا بدتر از آن، حفظ آن ندارید.

پایان:

قسمت پایانی ارائه شما آخرین تلاش شما برای ماندگاری در ذهن مخاطبان و حضار است. می توانید مثال و داستان قسمت شروع را کامل کنید، یا با یک شعار و انگیزش، آخرین تاثیرگذاری بر مخاطبان را داشته باشید.

تمرین مهارت ارائه مطلب

تمرین، تمرین و باز هم تمرین !

تا زمانی که نکات و دانسته های خود را به صورت عملی تمرین نکنید، مهارت ارائه مطلب شما پیشرفتی نخواهد داشت. سعی کنید بازه زمانی طولانی و مناسبی را برای تمرین ارائه مطلب خود در نظر بگیرید. مقابل آئینه یا برای فردی از خانواده یا دوستانتان به ارائه مطلب بپردازید. یک تمرین واقعی داشته باشید و محیط را برای خودتان تا حد امکان شبیه سازی کنید. یه ایده خوب دیگر ضبط ارائه خودتان و مشاهده مجدد آن است. با هر بار ارائه مجدد پیشرفت خودتان را دنبال کنید و از افراد مختلف بخواهید که در مورد آن از دید خودشان نظر دهند. اگر واژه ارائه برای شما دلهره آور است ، از آن با عنوان گفتگو یاد کنید ، احتمالا حس بهتری به آن پیدا خواهید کرد.
راه حل شما برای آمادگی بهتر در ارائه مطلب چیست؟

منبع: سایت قلمو – گروه طراحی قلمو