0

چگونه یک ارائه مطلب دوست داشتنی داشته باشیم؟

معمولا بهترین بازخورد پس از یک ارائه مطلب ، شنیدن جملات تحسین برانگیز از مخاطبان است.ارائه مطلب شما باید به نحوی باشد که مخاطبان به آن علاقه مند شوند، به عبارت ساده تر آن را دوست داشته باشند و این دوست داشتن مساوی با تاثیرگذاری و ماندگاری در ذهن تا مدت های طولانی خواهد بود. حتی بواسطه این علاقه ، احتمالا بارها با اطرافیان خود پیرامون این ارائه مطلب صحبت خواهند کرد تا این حس را با سایرین نیز به اشتراک بگذارند و منتقل کنند. برای آنکه یک ارائه مطلب دوست داشتنی داشته باشید سه نکته زیر را به کار گیرید.

ایجاد حس صمیمیت

ایجاد حس دوستی و صمیمیت در مخاطبان اولین قدم برای داشتن یک ارائه مطلب دوست داشتنی است. در کنار راه هایی که ممکن است برای ایجاد این حس سراغ داشته باشید ، سه مورد زیر را نیز در نظر بگیرید :
همیشه لبخند بزنید: یک عادت خوب در ارائه مطلب داشتن لبخند بر روی لب و استفاده از جملات و مثال های مثبت و شاد است.
در هنگام گوش دادن سرتان را به نشانه تایید تکان دهید:  حتما با این حرکت آشنا هستید اما ممکن است از تاثیر آن بی خبر باشید ! بسیاری از متخصصان زبان بدن، سه بار تکان دادن سر در حین گوش دادن را نشانه ای از دوستی می دانند و بر آن تاکید دارند.
با دستانی باز صحبت کنید: در زبان بدن برای ایجاد دوستی و صمیمیت در حین ارائه ، بهتر است با دستان و بازوانی باز صحبت کنید و در صورت امکان به آرامی قدم بزنید.

به اشتراک گذاری تجربیات

تجربیات و خاطرات مرتبط و مفید خود را به مانند یک دوست صمیمی با مخاطبان به اشتراک بگذارید. در صورتی که این تجربه شما نشاندهنده شباهت شما با مخاطبان باشد ، تاثیر آن بسیار بیشتر خواهد بود. بهتر است پیش از ارائه با مطالعه کافی در مورد مخاطبان، تجربیات و خاطرات اینچنینی را انتخاب و آماده کنید. همچنین سعی کنید این خاطرات و تجربیات در راستای موضوع ارائه شما باشد و ارتباط معنایی مناسبی با آن برقرار کند.

خلاقیت !

در صورتی که دو مورد قبل را به خوبی انجام می دهید ، حال می بایست بر روی طراحی اسلایدهای خود برای ارتقاء و بهبود سطح ارائه مطلب و انتقال هر چه بهتر آن تمرکز کنید. استفاده از عکس های متفاوت و نمودارهای خلاقانه و پرهیز از متن های بسیار و خسته کننده نکات خوبی برای طراحی متفاوت اسلایدهایتان است. خلاقیت حد و مرزی ندارد ، بنابراین با پیاده سازی ایده های مختلف در اسلایدهایتان مخاطبان را غافلگیر و ارائه مطلب خود را دوست داشتنی تر کنید.

منبع: گروه طراحی قلمو – سایت قلمو