0

اهمیت رزومه تحصیلی را فراموش نکنید

رزومه تحصیلی از جمله مواردی است که هر دانشجو می بایست برای اهداف مختلف آن را تهیه و داشته باشد، اما معمولا به اهمیت رزومه تحصیلی به اندازه کافی توجه نمی شود.
رزومه یا اصطلاحا CV، یکی از ضروری ترین مدارکی است که به خصوص متقاضیان تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور می بایست ضمیمه مدارک ارسالی خود کنند و داشتن رزومه ای که به خوبی توانایی های شما را مشخص کند ارتباط مستقیمی با اخذ پذیرش موفق دارد چرا که اساتید، با بررسی رزومه در مورد شما قضاوت و تصمیم گیری می کنند و در صورتی که شما نتوانید در بار اول اساتید را تحت تاثیر قرار دهید احتمال اخذ پذیرش بسیار کاهش می یابد.

اهمیت رزومه تحصیلی

Resume یا CV؟

بین رزومه و CV (Curriculum Vitae) تفاوت وجود دارد. روزمه خلاصه‌ ای از تجربیات شماست که معمولا بهتر است دو صفحه باشد، اما CV حداقل دو صفحه است و جزییات بیشتری از تجربیات تحقیقاتی، مقالات چاپ شده، سوابق آکادمیک، افتخارات و جزییات بیشتری راجع به کار را در بر خواهد داشت.
اگر سابقه فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی دارید بهتر است از CV استفاده کنید. در غیر این صورت عنوان رزومه خود را CV نگذارید.

Resume and Curriculum Vitae

تبحر در نوشتن!

استفاده از کلمات مناسب برای توصیف مهارت ها بسیار ضروریست به طوریکه اگر شما استاد یا پژوهشگر و یا متخصص باشید اما این موارد را به خوبی در رزومه خود منعکس نکنید،با فردی که هیچ کدام از این توانایی ها را نداشته باشد تفاوتی ندارید،پس در نوشتن سابقه تحصیلی خود دقت و تبحر داشته باشید.

مهارت در نوشتن

از تجربه افراد موفق استفاده کنید

افرادی که این مرحله را با موفقیت پشت سر گذاشته اند، مشاوران خوبی برای شما خواهند بود زیرا بهترین راهکارها را در اختیارتان می گذارند. پس از نوشتن، رزومه تحصیلی خود را به دانشجویان و استادان مختلف ارائه دهید تا اگر مشکلی مشاهده کردند، آن را تصحیح کنید.

استفاده از تجربه افراد دیگر

متن رزومه باید انگلیسی باشد

از فارسی نوشتن رزومه خودداری کنید، متن رزومه تحصیلی باید انگلیسی باشد،پس از تبدیل متن از فارسی به انگلیسی، رزومه خود را نزد متخصص زبان ببرید تا اگر نیازی به ویراش باشد، آن را ویرایش کند. هر چند داشتن نسخه ای فارسی نیز ممکن است در بعضی مواقع مفید باشد.

آنچه هستید را نشان دهید

از اغراق گویی یا شکسته نفسی نسبت به خود پرهیز کنید و هر آنچه هستید را در رزومه تحصیلی بازگو کنید، اگر برای ادعاهای خود در رزومه سند دارید آن را ضمیمه کنید تا اگر خواننده رجوع ادعاها را خواست بتواند سند را مشاهده کند.

توضیحات اضافی را کنار بگذارید

به این فکر کنید که اگر بررسی کننده رزومه شما، فردی بود که فقط 60 ثانیه دوست دارد برای مطالعه رزومه شما وقت اختصاص دهد، می تواند در این محدوده زمانی کم، حداقل 70 درصد حرف شما را متوجه شود یا خیر؟ نوشتن جمله های بلند و توضیحات غیر ضروری، در واقع به رد شدن رزومه شما و در نهایت کاهش شانس شما برای پذیرش کمک می کند و فایده دیگری نخواهد داشت. مثلا اگر در بخش معرفی سابقه تحصیلی خود، نام رشته و دانشگاه و معدل و عنوان پایان نامه را ذکر کردید، لزومی ندارد که در بخش پروفایل رزومه خود، به این موضوع مجددا اشاره کنید.

رزومه تحصیلی

رزومه تحصیلی باید ظاهر خوبی داشته باشد

رزومه تحصیلی شما باید تمیز ومرتب و ظاهر خوبی داشته باشد، رزومه را در یک روي كاغذ A4 تنظيم نماييد. رزومه را تايپ كرده و پرينت كنيد يا از فتوكپي‌هاي با كيفيت استفاده كنيد. همچنین می توانید رزومه ای متقاوت و جذاب داشته باشید. بد نیست به قسمت طراحی پاورپوینت رزومه نگاهی بیندازید.

از نامه پوششی (Cover) استفاده کنید

نامه پوششی نامه ای است که همراه رزومه تحصیلی ارسال میشود و در فرایند پذیرش شما بسیار مهم است،خیلی از آنها به صورت ناخودآگاه، رزومه هایی را که فاقد نامه پوششی باشند را رد میکنند.

نکات مهم

هیچ گاه ترجمه رسمی مدارک خود را به لحظه آخر موکول نکنید. چرا که ترجمه رسمی مدارکی که نیازمند تایید وزارتین باشد، بین 7 تا 10 روز کاری زمان می برد. همواره مدت زمانی را برای اصلاح ترجمه رسمی و ارسال مجدد آن به وزارتین در نظر بگیرید.
در صورتی که سابقه کاری شما برای ضمیمه شدن به رزومه و پرونده تحصیلی شما مهم است، باید از مترجم رسمی بخواهید تا از شعبه تامین اجتماعی محل سکونت خود که از آن طریق بیمه ماهانه (اجباری یا اختیاری) رد می کنید، درخواست استعلام سابقه بیمه شما را داشته باشد. این نامه را به شعبه مذکور ارجاع داده و معمولا بعد از 2 هفته، نامه دربسته شعبه مربوطه برای مترجم صادر میشود. اکنون این نامه که ممهور به مهر و امضای سازمان تامین اجتماعی می باشد، قابلیت ترجمه رسمی دارد.

این مطلب به طور اختصاصی توسط گروه طراحی قلمو نگارش و برای اولین بار در سایت قلمومنتشر شده است. استفاده از آن با ذکر منبع بلامانع است.