2+

راهکارهای جالب به جای استفاده از بولت پوینت ها در ارائه (قسمت اول)

چگونه پاورپوینت های کسل کننده خود را تبدیل به یک ارائه جذاب کنیم؟

استفاده از بولت پوینت ها در ارائه معمولا یه راه حل ساده و همیشگی برای بیان مطالب هست، اما یه راه حل غیر حرفه ای ! طراحی ارائه در قالب اسلایدهایی که پر از بولت پوینت های کسل کننده یا به عبارت دیگه بیان فهرست وار مطالب باشه نه تنها جذابیت و هیجانی برای مخاطب نداره بلکه کاملا خواب آوره. در اینجا در نظر داریم ایده هایی که به شما کمک می کنه تا پاورپوینت های کسل کننده رو جذاب تر کنید، ارائه بدیم تا در طراحی پروژه های بعدی براتون الهام بخش باشه، پس شروع می کنیم.

روش استفاده از آیکن ها

استفاده از آیکن ها به متون کسل کننده روح و زندگی می بخشه. زمانی که تمام اسلاید شما چیزی جز متون خسته کننده نیست استفاده از آیکن ها شگفتی آور است. آیکن ها در پرزنتیشن نقش مهمی در جلب توجه مخاطب دارن. زمانی که متون زیاد با کاربرد آیکن ها به صورت ساختار یافته ای ارائه میشن درک مطلب برای مخاطب راحت تر میشه.

روش استفاده از آیکن ها

راه های زیادی برای طراحی و نمایش آیکن ها وجود دارد. مثال بالا به شما نشون می ده که چگونه آنهارو به صورت عمودی با کلمات توصیفی در کنار هر آیکن قرار دهید. نکته کلیدی هنگام کار کردن با آیکن ها اینه که به صورت سازگار و نامتناقض به نظر بیان به طوریکه مشخص باشه که توسط یک طراح به صورت منسجم طراحی شده است. مثال بالا نمونه یک طراحی منسجم و سازگار است.

روش استفاده از تصاویر

تصاویر در درک سریع مطلب به مخاطب کمک می کنه.

روش استفاده از تصاویر

مشابه استفاده از آیکن ها تصاویر به مخاطب اجازه میده که فورا ایده رو به متن پیوند بده. همانطور که در مثال بالا مشاهده میشه یک روش ساده برای قراردادن تصاویر اینه که آنها رو به صورت افقی با کمی متن زیر هر تصویر درج کنید. انجام این کار اسکن اطلاعات شمارو برای مخاطب آسان و محتوای شمارو به یادماندنی تر می کنه. برای ارائه بهتر می تونید مانند مثال زیر ترکیبی از متن و آیکن را در نظر بگیرید.

روش استفاده از تصاویر

روش استفاده از مسیرها

این روش زمانی که محتوای ارائه شما حاوی اطلاعاتی است که بیان کننده مسیر و جریان خاصی است، استفاده میشه.

روش استفاده از مسیرها

اگر ماهیت اطلاعات متوالی و ترتیبی است، آنها رو به صورت بولت پوینت دسته بندی نکنید. به جای آن باید مطالب رو به گونه ای در نظر بگیرید که مخاطب در یک جریان و مسیر سفر قرار بگیره. به مثال بالا توجه کنید. طراحی یک مسیر واضح به مخاطب شما کمک می کنه که بتونه وابستگی ها و نتایج رو از طریق مسیرها و جریان ها با هم ترکیب کنه.

استفاده از طرح های گرافیکی دایره ای اسمارت آرت ها (Smart Art)

یکی دیگه از ابزارهای عالی به جای استفاده از بولت پوینت هاست، به خصوص اگر محتوا بخشی از یک ایده کلی باشه یا به صورت یکپارجه ای به هم مرتبط باشه . این طرح اجازه میده که با مقدار زیادی فضای فعال سفید در اسلاید شما، هماهنگی و خوانایی محتوا افزایش پیدا کنه.

استفاده از طرح های گرافیکی دایره ای اسمارت آرت ها

در صورتی که بخش های زیادی از یک کل وجود داره که شما در نظر دارید در یک زمان دیده بشن استفاده از این روش توصیه میشه. این روش به مخاطب شما کمک می کنه که غرق در اندیشه بشه و هر بخشی رو که شما درحال توضیح دادن به اون هستید رو دنبال کنه.
تعجب می کنید که چطوری میشه اسلایدی به شکل تصویر بالا طراحی کرد؟ پاورپویت دارای قابلیت Smart Art است که با انواع مختلف گرافیک های حرفه ای ایجاد شده است. این تصاویر ترکیبی است از شکل، خط و متن که به ارائه دهندگان اجازه می ده که به جای استفاده از بولت پوینت ها وابستگی های بین فرایندهارو به صورت بصری نشان بدن.

روش تصادفی

هنگامی که شما میخواهید متن بدون ترتیبی رو نمایش بدین مورد استفاده قرار میگیره.

روش تصادفی

اگر مهم نیست که اطلاعات رو به صورت ترتیبی بیان کنید چرا از یک طرحی که در عین حال سرگرم کننده باشه استفاده نکنید؟ تقسیم کردن اطلاعات به صورت تکه های توصیفی بسیار کوتاه، خواندن آن را آسان می کند. سپس می تونید هر تکه را از طریق قابلیتهای اسلاید گسترش دهید تا آن رو سرگرم کننده و جذاب نشان بدین. این یک روش عالی برای نشان دادن بازخورد ها و نظرات است.

نویسنده: فریده ابراهیمیان

منبع: گروه طراحی قلمو – سایت قلمو