0

تاثیر حرکات چشم در طراحی پرزنتیشن: این نکات را به خاطر بسپارید

چشمان یکی از قدرتمندترین ابزارها برای تاثیرگذاری هستند و عدم در نظرگیری این ابزار قدرتمند در طراحی پرزنتیشن، اشتباه بسیار بزرگی است. با استفاده از نکاتی ساده براحتی می توان تاثیر حرکات چشم در طراحی پرزنتیشن را در نظر گرفت.

چشمان با بیش از 1 میلیون عصب به مغز متصل هستند و تصاویری که توسط آنها به ثبت می رسد 80% از خاطرات ما را شامل می شوند. در طراحی پرزنتیشن، دانستن چگونگی عملکرد چشمان، نحوه حرکت آنها در دیدن مطالب و عکس های اسلاید برای داشتن یک طراحی موفق بسیار حائز اهمیت است. در ادامه 3 نکته ساده اما کاربردی برای درنظرگیری تاثیر حرکات چشم در طراحی پرزنتیشن آورده شده است.

به چینش مطالب مهم در اسلاید دقت کنید

ژورنالیست ها در نگارش خود از تکنیک هرم وارونه استفاده می کنید، بدین صورت که مطلب را با مهم ترین مطلب شروع می کنند(تیتر) و به همین ترتیب تا کم اهمیت ترین موارد پیش می روند. در واقع مطابق تصویر فوق کم اهمیت ترین مطالب را در کوچکترین قسمت هرم قرار می دهند. در طراحی اسلاید نیز می بایست این مورد را در نظر گرفت.

مهم ترین مطالب خود را در گوشه های بالای اسلاید در سمت راست یا چپ (بر حسب زبان طراحی اسلاید) قرار دهید. این نقاط که بی ارتباط با نقاط طلایی نیز نیستند، اولین نقاطی هستند که توسط مخاطبان خوانده می شوند. در صورتی که مخاطبان با خواند این چند کلمه بتوانند به محتوای اسلاید پی ببرند، شما یک قدم بسیار مهم برداشته اید ! به همین ترتیب کم اهمیت ترین مطالب را در گوشه های راست یا چپ پائین اسلاید قرار دهید.

مهم ترین هدف هر اسلاید را بشناسید

تاکید بر مهم ترین هدف هر اسلاید می تواند مسیر طراحی آن را مشخص کند. فضای هر اسلاید محدود است و در صورتی که مشخص نکنید مهم ترین هدف هر اسلاید چه چیزی است، مجبور خواهید بود اسلاید خود را با انبوهی از نکات و مطالب مختلف به صورت متن یا عکس پر کنید؛ بدون آنکه بر هیچ یک تاکید خاصی داشته و اسلاید داستان خاصی برای مخاطب داشته باشد.

راه حل درست این است که با شناسایی مهم ترین هدف اسلاید، روند و داستانی مناسب را برای رسیدن به آن هدف طراحی کنید. این داستان می تواند در چند المان ساده ی متنی یا تصویری خلاصه شود. به یاد داشته باشید که اسلایدها مکمل ارایه شما هستند، بنابراین نیاز نیست که تمامی مطالب در آنها آورده شود.

از تصاویر چهره بیشتر استفاده کنید !

علاقه به گرفتن سلفی و عکس های متعدد از خود، دارای دلیل علمی است و براساس یکی از مطالعات انجام شده، ثابت شده است که مردان و زنان به تصاویری شامل چهره افراد دیگر توجه بیشتری دارند و به آنها واکنش های بیشتری نشان می دهند. بنابراین سعی کنید مرتبط با محتوا و هدف اسلایدها، از تصاویری با چهره افراد نیز استفاده کنید.

تفاوت یک طراحی حرفه ای و یک طراحی ساده پرزنتیشن می تواند در دانستن، توجه و بکارگیری همین نکات ساده باشد. سایر مطالب آموزشی سایت قلمو که به صورت اختصاصی و برای اولین بار نگارش شده اند را از دست ندهید.

منبع: سایت قلمو – گروه طراحی قلمو