1+

راهکارهای جالب به جای استفاده از بولت پوینت ها در ارائه (قسمت دوم)

چگونه پاورپوینت های کسل کننده خود را تبدیل به یک ارائه جذاب کنیم؟

همانطور که در قسمت اول این مطلب نیز گفته شد، استفاده از بولت پوینت ها راه حلی محبوب، ساده و البته غیر حرفه ای در طراحی پاورپوینت و پرزنتیشن حرفه ای هستند. بولت پوینت ها باعث اسلایدهایی با متن زیاد، بدون هیچگونه جلوه بصری و زیبایی می شوند که نمی تواند تاثیرگذاری مناسبی بر روی مخاطبان داشته باشد. در ادامه قسمت قبل راهکارهای بهتری برای جایگزینی بولت پوینت در ارائه معرفی خواهیم کرد تا ایده های بهتری برای طراحی یک پاورپوینت یا پرزنتیشن حرفه ای داشته باشید.

تقسیم بولت پوینت ها به چند اسلاید

در صورتی که مطالب شما مهم و مفید باشند افزایش تعداد اسلایدها ایده ی بدی به نظر نمی رسد.

تقسیم بولت پوینت ها به چند اسلاید

تقسیم بولت پوینت ها به چند اسلاید فضای زیادی را در اختیار شما قرار می دهد. حتی اگر هیچ المان دیگری را در اسلاید قرار ندهید وجود همین فضا خود باعث جلب توجه می شود. از نظر طراحی نیز این فضا که فضای منفی نامیده می شود تاثیر مثبتی در طراحی و انتقال پیام خواهد شد.

 

به تن بولت پوینت ها لباس بپوشانید !

باید قبول کرد که علیرغم راهکارهای بسیار، بعضی مواقع بولت پوینت ها بهترین گزینه برای انتقال مطلب هستند ! در صورتی که از نظر محتوایی به درستی از آنها استفاده شود، خود به تنهایی مختصر، مفید، گویا و مستقیم هستند. بنابراین اگر در نهایت تصمیم به استفاده از آنها گرفتید، فکر لباسی برای آنها باشید !

به تن بولت پوینت ها لباس بپوشانید !

در اینجا ساده ترین راهکار، قرار دادن بولت پوینت ها در کادرهای رنگی است تا با اضافه کردن کمی جلوه ی بصری ، جذابیت بیشتری به آنها دهید. هر چند در پاورپوینت ابزارهای زیادی برای ایجاد یک لباس زیبا در دسترس شماست، بد نیست وقت بیشتری برای آن صرف کنید.

 

استفاده از عکس های متحرک و ویدیو

چرا که نه؟ در صورتی که عکس متحرک (Gif) و یا ویدیو مناسبی سراغ دارید به جای استفاده از بولت پوینت ها از آنها استفاده کنید.

استفاده از عکس های متحرک و ویدیو

اما در استفاده از عکس های متحرک و ویدیوها به دو نکته ی مهم توجه داشته باشید. نکته اول اینکه همانطور که متن های زیاد بواسطه بولت پوینت ها می تواند مخاطبان شما را بی میل کند، یک ویدیوی طولانی نیز چنین قابلیتی دارد ! بنابراین تا حد امکان یک ویدیوی کوتاه و گویا انتخاب کنید. نکته دوم اینکه به حجم فایل ها و عدم وجود مشکل در پخش آنها دقت کنید.

و چند راهکار دیگر ..

علاوه بر راهکارهایی که در قسمت اول و در اینجا ارائه شد، خلاصه کردن بولت پوینت در جدول یا نمودار و از آن بهتر تبدیل آنها به اینفوگراف راهکارهای دیگری هستند که به شما برای یک طراحی حرفه ای تر کمک می کنند.

منبع: گروه طراحی قلمو – سایت قلمو