2+

چگونه یک ارائه شایسته در TED داشته باشیم؟ (قسمت دوم)

مهمترین آموزه های ارائه مبتنی بر بهترین سخنرانی های TED در سراسر جهان

در ادامه قسمت اول چگونه یک ارائه شایسته در TED داشته باشیم ، نکات بیشتری را برای داشتن یک ارائه شایسته در TED ذکر می کنیم. یادگیری و بکارگیری این نکات می تواند در بالا بردن کیفیت ارائه های شما بسیار تاثیرگذار باشند.

یک ورود باشکوه داشته باشید

یک ورود باشکوه داشته باشید… فقط 7 ثانیه فرصت دارید:

تحقیقات بر روی سخنرانی های تد نشان می دهد که شما فقط 7 ثانیه فرصت دارید که یک برداشت خوب از ارائه خود در ذهن مخاطب بسازید. مغز انسان به سرعت و در همان چند ثانیه اول برخورد با افراد در مورد آنها قضاوت می کند. جالب است بدانید که این قضاوت معمولا قبل از رد و بدل شدن کلمات اتفاق می افتد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که شروع بحث شما عالی است و چند اسلاید اول شما فوق العاده به نظر می رسد.

مخاطب خود را درگیر کنید

مخاطب خود را درگیر کنید

مردم ظرفیت و توان توجه طولانی مدت به ارائه شما را ندارند. اگر آنها را درگیر نکنید خاموش می شوند. فراتر از داشتن مطالب خوب برای یک ارائه عالی، تلاش کنید که از ویدئوها یا سایر رسانه ها برای پرزنت جنبه های متنوع موضوع استفاده کنید. حتی شما می توانید جو یک سخنرانی طولانی رو با طرح پرسشی از مخاطب بشکنید.

زمان بیشتری را صرف ایجاد عناوین اسلایدتان کنید

زمان بیشتری را صرف ایجاد عناوین اسلایدتان کنید

تلاش زیادی را برای ایجاد عناوینی کوتاه و درعین حال جذاب کنید که به صورت مستقیم با مخاطب شما صحبت و آنها را وادار به توجه کند. به یاد داشته باشید که عنوان ها سازنده اولین برداشت ها هستند. عنوان اسلایدهای شما علاقه مخاطب را برای گوش سپردن به آنچه در ادامه برای گفتن دارید، جلب می کند.

دره اصطلاحات تخصصی

دره اصطلاحات تخصصی

ما روزانه زمان زیادی را صرف صحبت با افرادی می کنیم که در حوزه تخصص ما فعالیت می کنند. اما وقتی ما موضوعی را برای افرادی خارج از این صنف ارائه می کنیم، به کار بردن اصطلاحات تخصصی بین ما و مخاطب فاصله ایجاد می کند. به نحوی که این نوع پرزنت، احساسی مبنی بر اینکه ” این ارائه برای من نیست” به مخاطب القا می کند. ارائه خود را به شکلی بیان کنید که انگار در حال صحبت کردن با کسانی هستید که برای شما مهم هستند اما در حوزه تخصصی شما نیستند. این به شما کمک می کند که پوسته ی فنی اصطلاحات تخصصی را جدا کنید و بیان گرم و صمیمانه تری داشته باشید.

سبک دیگران را ندزدید

سبک دیگران را ندزدید “Tim Ferriss”!

بعضی از سخنرانان در زمان ارائه به جای اینکه خودشان باشند ، تلاش می کنند که شبیه به کسی باشند که مورد تحسین آنهاست. اصالت، یعنی شبیه خودتان باشید و از زبان روزمره خود برای ارائه استفاده کنید. اگر کمی مضطرب هستید مشکلی نیست. تا زمانی که موضوع جالب و مرتبطی برای ارائه دارید، خوب است.

آرامتر از حالت طبیعی صحبت کنید

آرامتر از حالت طبیعی صحبت کنید

تقریبا غیر ممکن است که بر روی سن خیلی آرام صحبت کنید. وقتی که شما مضطرب هستید فقط ضربان قلب شما نیست که با سرعت بیشتری می تپد بلکه سرعت بیان کلمات شما نیز افزایش می یابد که نتیجه آن خاموش شدن مخاطب شماست. زمانی که شما سرعت بیان خود را کم می کنید مردم به هر کلمه ی شما توجه می کنند و بیشتر با آنچه ارائه می کنید ارتباط می گیرند.

نویسنده: فریده ابراهیمیان

منبع: گروه طراحی قلمو – سایت قلمو