1+

چگونه یک ارائه شایسته در TED داشته باشیم؟ (قسمت اول)

مهمترین آموزه های ارائه مبتنی بر بهترین سخنرانی های TED در سراسر جهان

حتما توجه کرده اید که سخنرانی ها و کنفرانس های TED واقعا قانع کننده و جذاب است به نحوی که می توان آنها را جزء بهترین پرزنتیشن ها و سخنرانی های حال حاضر دانست. می توانید یک نمونه از آنها را با عنوان ” معجزه رفتار غیرکلامی و زبان بدن ” ببینید.  این سخنرانی ها می تواند منبع الهام بخشی برای استفاده در پاورپوینت ها و ارائه های ما باشد و ما می توانیم نکات بسیار ارزشمندی را از تماشای سخنرانی های تد بیاموزیم.
هدف از این مطلب بیان نکات مهمی از این کنفرانس جذاب و پاسخگویی به این سوال است که چگونه یک ارائه شایسته در TED داشته باشیم؟ شما به راحتی می توانید این نکات را در ارائه های بعدی خود به کار ببرید:

یک داستان واقعا احساسی را به اشتراک بگذارید

داستان ها نه تنها مخاطب شما را به تعامل وادار می کند بلکه ماندگاری آن در یاد و خاطر مخاطب را بالا برده و همدلی را افزایش می دهد. بنا به گفته تونی رابینز (سخنرانی که داری نفوذ و قدرت بسیاری است): اطلاعات بدون احساسات حفظ نمی شود.

هر آنچه که باعث می شود احساس خوبی روی صحنه داشته باشید، انجام دهید

به طور مثال لباسی بپوشید که باعث شود احساس خوبی روی صحنه داشته باشید. اگر با شلوارجین و تی شرت راحت تر هستید همان را بپوشید. مثل استیو جابز. حتی می توانید لباس خود را با تم ارائه خود هماهنگ کنید تا یک ارائه به یادماندنی داشته باشید. مثل سخنرانی Pat Flynn با عنوان “How to Future-proof Your Brand” که یک ارائه تاثیر گذار در این کنفرانس به شمار می رود.

لبخند باعث می شود شما باهوش تر جلوه کنید

تجزیه و تحلیل سخنرانی های تد نشان داده است که هرچه قدر سخنرانی بیشتر لبخند می زند، در رتبه بندی ها از نظر هوش درک شده توسط مخاطب در جایگاه بالاتری قرار می گیرد.

اطمینان حاصل کنید که ساختار ارائه شما یک نگاه و احساس یک دست و نامتناقض را انتقال می دهد

با تماشای بهترین ارائه های تد می بینید که هریک از اسلاید ها یک نگاه و احساس مشابهی دارد. سازگاری اسلایدهای خود را در روابط بین  تصاویر، طرح ، پالت رنگ و تایپوگرافی حفظ کنید. این سازگاری و عدم تناقض باعث می شود که مخاطب شما تمرکز خود را روی موضوع حفظ کند تا اینکه تلاش کند که ساختار اسلایدهای شما را کشف کند. اگر در این زمینه به کمک نیاز دارید می توانید از یک طراح پرزنت بخواهید تا آن را برای شما آماده کند.

تلاش کنید داستانی که مطابق نکته اول ساخته اید بسیار خاص و حسی باشد

یعنی داستان شما باید بو، مزه، احساس و بافت خاصی را به مخاطب القا کند. توجه به این جزئیات و به کارگیری آنها باعث می شود که مردم در میان  تجربیات مرتبط خود با موضوع شما سفرکنند. مطالعات نشان داده است که سخنرانی های مشهور تد نسبت به آنهایی که شهرت کمتری دارند 43 درصد تاثیرات کاریزماتیک بیشتری دارند.

کمترین مقدار ممکن از متن استفاده کنید

وقتی اسلایدهای خود را می سازید، از فونت های بزرگ و متن های محدود استفاده کنید. ما واقعا توصیه می کنیم که از اسلایدهای با متون زیاد اجتناب کنید. با این روش مخاطبان شما نیازی به تقسیم توجه خود بین خواندن مطلب از روی اسلایدهای شما و گوش کردن به سخنرانی شما نخواهند داشت.

اطمینان حاصل کنید که نمودارها و اشکال شما واقعا ساده هستند

اگر اشکال یا نمودارهای شما پیچیده باشند، به احتمال زیاد مخاطب شما برای دنبال کردن ارائه و فهم پیام شما تقلا و تلاش زیادی خواهد کرد. به جای آن اطلاعات خود را ساده کنید و مهمترین نکات را نشان دهید.

جلوه ها و افکت های اسلاید را ساده کنید

پاورپوینت جلوه ها و افکت های مختلفی را ارائه کرده است که ما از آنها استفاده می کنیم. تعجب آور است اما بسیار از این ها تاثیری بر افزایش تجربه خوب مخاطب ندارد. در بدبینانه ترین حالت نشان می دهد که محتوای شما در اسلایدها به اندازه آن جلوه “پرنده اوریگامی” باعث برانگیختگی علاقه و کنجکاوی مخاطب نمی شود. اگر لازم است که  از آنها استفاده کنید به صورت زیرکانه، دقیق و سازگار به کار بگیرید.

تا به حال به اهمیت حرکت دست خود توجه کرده اید؟

تجزیه و تحلیل اطلاعات سخنرانی های تد نشان می دهد سخنرانی افرادی که از حرکات دست بیشتر استفاده می کنند بازدید آنلاین ویدئوی آنها نسبت به بقیه دو برابر است. چرا؟ مطالعات نشان داده است که وقتی ما دست کسی را می بینیم آسان تر به او اعتماد می کنیم. همچنین وقتی کسی از دستانش برای توضیح مفهومی استفاده می کند ما بهتر آن را می فهمیم. سخنرانانی که از حرکات دست استفاده می کنند به طور همزمان از توانایی کلامی و غیر کلامی خود برای بیان مطالب استفاده می کنند.

بینندگان خود را با سورپرایز کردن آنها به قلاب بیندازید

مخاطبان شما می خواهند که سرگرم شوند. سخنرانی خود را با یک سوالی که نمی توان به آن پاسخ داد شروع کنید. در پایان به یک نتیجه غیر قابل انتظار برسید. مردم وقتی که تصور می کنند که در حال گوش کردن به چیزی هستند که بیش از حد آشناست خاموش می شوند. در این لحظه با ایده ها و تصاویر تکان دهنده آن ها را بیدار کنید. برای مثال اگر شما در حال دادن ارائه ای با موضوع روندهای شبکه های اجتماعی هستید اگر اسلایدی با این گفتار داشته باشید که “فیس بوک مرد” گوش های مخاطب شما یقینا تیز می شود.

نویسنده: فریده ابراهیمیان

منبع: گروه طراحی قلمو – سایت قلمو