0

با انتخاب عنوان جذاب مخاطب خود را تحت تاثیر قرار دهید

عنوان مانند ویترین است و انتخاب عنوان جذاب اولین و شاید مهم ترین قدم برای تحت تاثیر قرار دادن مخاطبان است. حال سوال این است که چگونه یک عنوان جذاب بسازیم؟ در این رابطه مطالعه مطلب با ۵ معیار عنوان عالی در پرزنتیشن آشنا شوید را نیز پیشنهاد می کنیم.

اغلب اوقات افراد “موضوع” ارائه را با “عنوان” آن اشتباه می گیرند. این دو مفهوم با هم متفاوتند درحالی که ارتباط نزدیکی با هم دارند. “موضوع” در واقع بیان دسته بندی کلی محتوا یا مضمون مورد مطالعه است. فرد ارائه دهنده می تواند یک موضوع را انتخاب و بر اساس آن هزاران عنوان بنویسد. از طرف دیگر “عنوان” مفهوم خاص تری است و زیر مجموعه ای از اطلاعات را مورد هدف قرار می دهد.

انتخاب عنوان جذاب

 

برای مثال ممکن است موضوع ارائه “رشدگیاهان باغ” باشد. ارائه دهنده بر مبنای این موضوع می تواند عناوین زیر را انتخاب کند:

  • بهترین ابزارها برای رشد گیاهان
  • راهنمای حرفه ای افزایش رشد گیاهان
  • دستورالعمل های کاربردی برای نگهداری گیاهان شما
  • 7 دستورالعمل برای بهره مندی گیاهان از تلاش و توجه شما

سه دستور العمل مهم برای ایجاد عناوین جذاب ارائه را به خاطر بسپارید

• طول عنوان ارائه خود را کوتاه کنید
• عنوانی را انتخاب کنید که توصیف دقیق و صحیحی از محتوای ارائه شما باشد
• زبانی را به کار بگیرید که متناسب و مربوط به مخاطب هدف شماست

چگونه یک عنوان جذاب بسازیم؟

در این بخش به معرفی 4 نوع از مهمترین روش های ساخت عناوین می پردازیم:

روش اول: ایجاد سوال

یک سوال کاوشگرانه برای عنوان ارائه خود بسازید، به نحوی که مخاطب خود را پیش از شروع ارائه به تفکر در مورد موضوعی که در ادامه مورد بحث قرار می دهید، تشویق کنید. این روش زمانی موثر است که در شروع ارائه با ایجاد تعامل دو طرفه با مخاطب همراه شود. Andrew McAfee در یکی از سخنرانی های خود در TED از این روش برای عنوان ارائه خود استفاده کرد: “مشاغل آینده چه شکلی خواهند شد؟” او با این عنوان خاص پیش از شروع ارائه شنونده های خود را وادار به اتخاذ یک رویکرد نمود و افکار آنها را به شکلی جهت دهی کرد که پیامدهای احتمالی آینده را تصور کنند.

ایجاد سوال

روش دوم: وعده دادن

به این عنوان ارائه وبیناری در لینکداین، توجه کنید: “ارائه و تحلیل نرخ بازگشت سرمایه لینکداین”. بیان این وعده نه تنها خاص است، بلکه مخاطب خاصی ازجمله بازاریابان را مورد هدف قرار داده است. همچنین این روش به مخاطب اجازه می دهد که دقیقا بداند که انتظار دارد چه چیزی در این رویداد بیاموزد.

وعده دادن

روش سوم: بیان دگرگونی

در این روش ، شما به تغییرات احتمالی یا پیامدهای آینده اشاره می کنید. شاید شما از این روش برای بیان میزان رشد از نقطه ای به نقطه ای دیگر استفاده کنید یا برای نشان دادن تصویر و چشم اندازی از آینده که با ارائه کالا و خدمات شما شکل خواهد گرفت.

بیان دگرگونی

روش چهارم: افشا کردن

یک ارائه دهنده می تواند از عناوین مرموزی استفاده کند که مخاطب را معلق نگه داشته و یا شک و تردید ایجاد کند.

افشا کردن

Theodore Roosevelt و John F. Kennedy از بزرگترین سخنوران تاریخ هستند که می توان از روش آن ها در ارائه مطالب درس های زیادی آموخت. برای مثال روزولت در یکی از سخنرانی های خود عنوان ” وظایف شهروندان آمریکایی” را انتخاب کرده بود. با دیدن این سخنرانی در نظر اول شما می دانید که موضوع کلی چیست اما به مرور حدس می زنید که روزولت درحال سربه سر گذاشتن مخاطب خود است. همچنین کندی با انتخاب عنوان “تصمیم به رفتن به ماه” از همین تکنیک استفاده کرده است.

نویسنده: فریده ابراهیمیان

منبع: گروه طراحی قلمو – سایت قلمو