0

چگونه پرزنتیشن را به پایان برسانیم؟

دقایق آخر پرزنتیشن با ارزش ترین لحظات برای ارائه کننده است زیرا می بایست تاثیری ماندگار بر مخاطبان بگذارد تا در نهایت به هدف خود از پرزنتیشن برسد. یک پایان نامناسب مانند یک سریال بدون قسمت پایانی است که بدون نتیجه به پایان می رسد. در پاسخ به این سوال که چگونه پرزنتیشن را به پایان برسانیم ، پیشنهاداتی ایده آل آورده شده است.

پرزنتیشن را با پرسش و پاسخ تمام نکنید !

پرسش و پاسخ در پایان پرزنتیشن همانقدر که می تواند برای برخی افراد هیجان انگیز و محرک باشد ، برای بسیاری از افراد دیگر باعث از بین رفتن اشتیاق می شود. معمولا در این حالت افرادی که قصد پرسیدن سوالی ندارند، به کارهای متفرقه می پردازند که می تواند باعث پرت شدن حواس دیگران نیز می شود. پایان پرزنتیشن با پرسش و پاسخ مانند یک مرگ تدریجی برای پرزنتیشن شماست. اما راه حل چیست؟
از آنجا که معمولا پرسش و پاسخ به دلیل ماهیت مهم آن، بخشی همیشگی از پرزنتیشن است، برای آنکه تاثیر منفی بر پایان پرزنتیشن شما نداشته باشد، پیشنهاد می شود قبل از نتیجه گیری نهایی از مخاطبان بخواهید سوالات خودشان را مطرح کنند، بنابراین پرسش و پاسخ به معنی پایان پرزنتیشن شما نخواهد بود و بعد از آن نیز زمان کافی برای ارائه مطالب مورد خواهید داشت. اگر حجم سوالات بسیار زیاد است، راه های ارتباطی بیشتری در اختیار مخاطبان قرار دهید. بنابراین پرزنتیشن خود را با مطالبی موثرتر از پرسش و پاسخ به اتمام برسانید.

تاثیری ماندگار داشته باشید

 بعد از یک پرسش و پاسخ کوتاه ، وقت آن است که علاقه، انرژی و اشتیاق مخاطبان را بالا ببرید. برای این کار مجددا ارزش موضوع و اهمیت پرزنتیشن خود را یادآوری کنید و بر تاثیری که پرزنتیشن شما می تواند بر روی مخاطبان داشته باشید، تاکید کنید. حس علاقه و اشتیاق مخاطبان را برانگیزید. این موضوع بر حسب نوع مخاطبان و شناختی که از آنها دارید، هنر شما را می طلبد.
نکته آخر اینکه جمع بندی و نتیجه گیری نهایی شما نباید خلاصه ای از مطالبی باشد که در حین پرزنتیشن به آنها اشاره کرده اید، بلکه می بایست ضمن ایجاد ارتباطی معنادار با مطالب پیشین و تهییج مجدد مخاطبان ، آنها را به با هدف شما همسو کند. بخاطر داشته باشید که پایان پرزنتیشن پله آخر در رسیدن به هدف است، بنابراین آن را دست کم نگیرید و برنامه ریزی مناسبی برای آن داشته باشید.
منبع: گروه طراحی قلمو – سایت قلمو