0

چگونه اعتماد مخاطبان را بدست آوریم؟

به عنوان ارائه دهنده مطلب و سخنران، بدست آوردن اعتماد مخاطبان و در ادامه آن ایجاد ارتباط موثر جهت انتقال پیام و همراه کردن آنها با خود بسیار مهم است. طبق مطالعات انجام شده اولین قدم در این راه ، ایجاد حس دوستی و صمیمیت است که این خصوصیت مستقل از نوع مخاطبان و نوع ارائه است.
راه های بسیاری  برای نشان دادن این حس دوستی و صمیمت برای بدست آوردن اعتماد مخاطبان وجود دارد که می بایست روش مناسب خود را انتخاب کنید. در ادامه با چند روش ساده برای بدست آوردن اعتماد مخاطبان و ارتباط هر چه بهتر با آنها آشنا می شویم.

همرنگ جماعت باشید

ایجاد حس و صفات مشترک بین سخنران و حضار یکی از راه های علمی اثبات شده ترغیب مخاطبان است و یکی از راه های مرسوم ایجاد حس دوستی و صمیمت به حساب می آید.
برای ایجاد ارتباط با مخاطبان براساس علایق و دیدگاه های مشترک، می بایست قبل از ارائه مطلب و پرزنتیشن ، با علایق ، دیدگاه ها ، نظرات و نکات مهم مورد توجه مخاطبان آشنا شوید. این مورد چندان سخت و دور از دسترس نیست. به طور مثال در جلسات دفاع پایان نامه و تز براحتی می توان با کسب اطلاعات لازم در مورد اساتید حاضر ، پیش بینی های خوبی از روند ارائه مطلب داشت و یا در سخنرانی هایی با تعداد مخاطبان بسیار بیشتر با توجه به موضوع سخنرانی و همچنین افرادی که در آن حضور خواهند داشت، براحتی می توان دیدی مناسب نسبت به جزئیات شخصیتی مخاطبان داشت. در این موارد در صورت امکان می توانید از افراد ثبت نام کننده شرکت کنندگان در سخنرانی، آماری کوتاه تهیه کنید.
برای آنکه بتوانید از این اطلاعات به نحوه مناسبی برای ایجاد ارتباط با مخاطبان استفاده کنید ، می توانید چند اسلاید جهت معرفی خودتان اضافه کنید. لازم به ذکر نیست که در این چند اسلاید می بایست به خوبی بتوانید خود را به مخاطبان نزدیک کنید !

خوش رو باشید

لبخند همان چیزی است که در حین ارائه مطلب و پرزنتیشن هیچوقت نباید فراموش شود ! شاد و خوش رو بودن ابزار و پلی بسیار مهم در برقراری ارتباط موثر با مخاطبان و در ادامه آن بدست آوردن اعتماد آنهاست. در صورتی که ذاتا انسان خندان و شادی نیستید پیشنهاد می شود قبل از شروع ارائه مطلب ، به خاطرات خوب و چیزهایی فکر کنید که شما را آرام و شاد می کند. استفاده از این روش تا حد زیادی می تواند حداقل در ارائه مطلب از شما چهره ای دیگر نشان دهد.

با مخاطبان گپ و گفتگو داشته باشید

در صورتی که بتوانید پیش از ارائه مطلب و پرزنتیشن با مخاطبان خود گپ و گفتگو داشته باشید قدم بلندی در بدست آوردن اعتماد آنها برداشته اید. با وجود شبکه های اجتماعی مختلف و راه های ارتباطی متعدد فراهم کردن بستری برای ارتباط با مخاطبان نباید کار چندان دشواری باشد. در صورتی که سخنرانی یا ارائه مطلبی در پیش رو دارید ، از این روش بدین صورت استفاده کنید که در آگهی برگزاری سخنرانی ، یک راه ارتباطی با ساعاتی مشخص را برای پرسیدن سوالات احتمالی مخاطبان و گفتگوی زنده با آنها معرفی کنید تا خود به عنوان سخنران به طور مستقیم پاسخگوی آنها باشید. این گفتکو تنها به پیش از ارائه مطلب و یا حین آن ختم نمی شود و می توانید این ارتباط را بعد از سخنرانی نیز حفظ کنید. در هر صورت پیشنهاد می شود 6 روش زیر برای ایجاد یک ارتباط موثر حتی در یک گپ و گفتگوی کوتاه را به خاطر داشته باشید.

6 روش برای ارتباط موثر

منبع: گروه طراحی قلمو – سایت قلمو