0

مراقب شیوع ارائه مطلب بد باشید !

با نگاهی دقت تر به اطراف خود متوجه همه گیر شدن پرزنتیشن ها و ارائه بد می شوید و دور از واقعیت نیست اگر بگوئیم ارائه بد به یک عادت تبدیل شده است، عادتی که شاید به مانند سایر عادات بد ترک آن چندان سخت نباشد و با کمی دقت و صرف وقت بیشتر کاملا قابل ترک و تغییر است. اما این سوالات مطرح است که ارائه بد چیست ، چگونه اتفاق می افتد و چه تاثیری دارد ؟

ارائه (پرزنتیشن) بد چیست ؟

یک ارائه مطلب با اسلایدهای بسیار و پر شده از متن و احتمالا بولت ها که فاقد ساختار یکپارچه و مشخص است ، یک پرزنتیشن و ارائه مطلب بد است. چنین ارائه مطلبی معمولا مخاطبان را به خوبی مد نظر قرار نمی دهد و فاقد تاثیرگذاری کافی است.

اگر به دنبال معیارها و ملاک های بیشتری هستید می توان به موارد بالا طراحی نامناسب ، عدم تطابق و استفاده افراطی از رنگ های مختلف ، استفاده نامناسب، عدم تنظیم و استفاده بیش از حد انیمیشن ها و افکت ها ، وجود غلط های املایی ، تنوع و سایز نامناسب فونت ها و استفاده از یک قالب برای ارائه مطلب های مختلف را نیز اضافه کرد. با نگاهی به سایر مطالب نگارش شده در قسمت آرشیو تمامی مطالب سایت قطعا نکات بیشتری را پیرامون این مورد پیدا خواهید کرد.

چگونه اتفاق می افتد ؟

زمانی که قصد ساخت پاورپوینت و اسلاید برای یک ارائه مطلب را دارید معمولا چه روندی را طی می کنید؟ احتمالا در قدم اول به دنبال یک قالب و تم رایگان می گردید(اگر فرض کنیم از قالب های پیش فرض استفاده نمی کنید). تم و قالبی را به نظرتان زیبا و مناسب است را انتخاب و دانلود می کنید. حال تمامی مطالبتان را به ترتیب در اسلایدها کپی می کنید. یک اسلاید آغازین و پایانی و اضافه کردن افکت ها معمولا آخرین مرحله ساخت پاورپوینت و اسلاید است. تمام ! ارائه مطلب شما آماده است ! متاسفانه این همان خطر شیوع ارائه مطلب بد است.

جالب است بدانید اخیرا شرکت مایکروسافت برای تهیه ارائه مطلب و پرزنتیشن های خود همکاری جدیدی را با شرکت  انگلیسی Eyeful Presentation آغاز کرده است. این موضوع خود به تنهایی نشاندهنده اهمیت و جایگاه پرزنتیشن و ارائه مطلب در دنیای امروز است.

ارائه مطلب بد

تاثیر ارائه بد چیست ؟

جواب این سوال بسیار ساده است: از دست رفتن فرصت ها و اعتبار.

برای هر ارائه مطلب و پرزنتیشن زمان ، پول و انرژی بسیاری صرف می شود تا این فرصت و موقعیت ایجاد شود. حال یک ارائه مطلب بد باعث می شود تا این فرصت برای تاثیرگذاری مناسب از دست برود و حتی بدتر از آن اعتبار ارائه دهنده نیز زیر سوال رود. این اتفاق برای هر نوع ارائه مطلب می تواند تکرار شود.

با اهمیت دادن و صرف وقت بیشتر برای تهیه ارائه مطلب و پرزنتیشن ، ضمن احترام به مخاطبان خود می توانید از فرصتی که در اختیار شما قرار داده می شود استفاده بسیار بیشتری کنید. یک ارائه مطلب خوب می تواند به طرز غیرقابل باوری در رسیدن شما به هدف خود تاثیرگذار باشد.

منبع: گروه طراحی قلمو – سایت قلمو