0

سه روش کاربردی برای کنترل وکال فرای در صحبت کردن

کنترل وکال فرای در صحبت کردن از آنجا مهم است که طبق تحقیقات انجام شده توسط 120 فرد فعال در زمینه ارتباطات مالی ، صدای فرد صحبت کننده 2 برابر مهم تر از خود مطلب است. همچنین طبق تحقیقات اخیر انجام شده توسط PLOS ONE وجود وکال فرای در صدای خانم های جوان تاثیر منفی بر مخاطبان داشته و باعث کاهش اعتماد آنان می شود. پیش از آنکه به روش های کنترل وکال فرای بپردازیم ، آشنایی مختصری با مفهوم وکال فرای و به خصوص تعریف آن در صحبت کردن خواهیم داشت.

مفهوم وکال فرای در صحبت کردن چیست؟

وکال فرای (Vocal Fry) به عنوان بم ترین قسمت صدای انسان کاربرد گسترده و مثبتی در خوانندگی دارد که بسیاری از خوانندگان در سبک های مختلف به طور گسترده از آن استفاده می کنند و بسیاری از افراد نیز تلاش می کنند با تمرین ها و تکنیک های مختلف از آن استفاده کنند. در مقابل از وکال فرای در صحبت کردن که به نوعی لرزش دادن به صداست، از  صدایی زننده و گوش خراش یاد می شود که معمولا در انتهای جملات اتفاق می افتد. این حالت زمانی ایجاد می شود که جریان هوا در گلوی شخص منقطع می شود و صدا در حین صحبت کردن حالتی مانند جیر جیر کردن پیدا می کند. به عقیده زبانشناسان این حالت مانند صدای دری است که جیر جیر می کند ویا لولای آن نیاز به روغن کاری دارد. هر چند در بعضی مواقع این حالت به صورت طبیعی و خارج از اراده فرد اتفاق می افتد، اما بعضی از افراد نیز با تصور آنکه ایجاد این حالت به زیبایی صحبت کردن آنها می افزاید، از آن استفاده می کنند. برای درک بهتر وکال فرای می توانید فایل صوتی بسیار کوتاه زیر را گوش کنید.
اما سه راه کاربردی کنترل وکال فرای کدامند؟

بیشتر نفس بکشید

حتما پیش از صحبت کردن نفس بکشید. سعی کنید با مکث مناسب، پیش از گفتن هر جمله به میزان کافی نفس بکشید و دم و بازدم کامل داشته باشید. این مورد را حتما تمرین کنید.

با تن صدای بلندتر صحبت کنید

برای کاهش وکال فرای پیشنهاد میش ود تا با تن صدای بلندتری صحبت کنید. قبل از شروع سخنرانی یا ارائه مطلب، جملات مختلف آن را تمرین کنید و سعی کنید آنها را با تن صدای بلندتری نسبت به تن صدای همیشگی بیان کنید.

گفتار خود را بهتر بشناسید

راه کاربردی دیگر افزایش شناخت از صدای خودتان است. صدای طبیعی خودتان در یک ارائه مطلب و سخنرانی را ضبط کنید و به آن گوش دهید. جاهایی که وکال فرای اتفاق می افتد را مشخص کنید و بررسی کنید به چه دلیل وکال فرای اتفاق افتاده است؟ در آن جملات سعی داشته اید چه چیزی را به مخاطبان منتقل کنید؟ حال به این موضوع در مکالمات روزمره خود نیز دقت کنید و سعی کنید از آنها پرهیز کنید. با دقت به این موضوع به مرور زمان وکال فرای در بیان جملات شما دیگر جایی نخواهد داشت.
در صورتی که به مانند تمام جزئیات دیگر در ارائه مطلب و سخنرانی خود، در گفتار خود به وکال فرای نیز توجه کنید ، مخاطبان ضمن ارتباط بهتر و بیشتر ، دریافت بهتری از مطالب شما خواهند داشت.

منبع: گروه طراحی قلمو – سایت قلمو