1+

اندازه مناسب اسلاید در پاورپوینت کدام است؟

اندازه مناسب اسلاید یکی از اولین مواردی است که در طراحی پاورپوینت و اسلاید می بایست مد نظر قرار گیرد که متاسفانه اکثر افراد ضمن بی توجهی به آن ، در هنگام ارایه دچار مشکل می شوند و بخش بسیاری از زحمات آنان در طراحی پاورپوینت و اسلاید به هدر می رود. با خواندن و دانستن نکات زیر ، می توانید برای همیشه این مشکل را برطرف کنید.

استاندارد یا واید اسکرین؟ مسئله این است !

همانطور که پیش از این در مطلب چهار نکته در طراحی اسلاید حرفه ای گفته شد ، برای تغییر اندازه اسلاید در پاورپوینت کافیست از تب Design از قسمت Slide Size اندازه مناسب اسلاید را انتخاب کنید. هر چند می توان این اندازه را شخصی سازی کرد اما به دلیل محدودیت هایی که ممکن است توسط ویدئو پروژکتورها ایجاد شد ، یکی از اندازه های استاندارد (4:3) یا وایداسکرین (16:9) پیشنهاد می شود.

نکته اصلی اینجاست که شما می بایست از توانایی ویدئو پروژکتور برای نمایش در حالت وایداسکرین مطمئن باشید و یا از نحوه تغییر تنظیمات آن جهت تطابق با اندازه اسلایدهای طراحی شده آگاه باشید. ساده ترین راه حل آن است که قبل از طراحی اسلایدها ، ویدئو پروژکتور را برای نمایش صحیح اسلایدها تست کنید. در صورتی که اطلاعات خاصی در مورد ویدئو پروژکتور ندارید ، پیشنهاد می شود اسلایدهای خود را بر روی حالت استاندارد طراحی کنید، هر چند حالت استاندارد فضای کمتری را در اختیار شما قرار می دهد که برای طراحی بعضی از ارایه ها محدودیت های زیادی را ایجاد می کند. یک راه حال دیگر آن است که اسلایدهای خود را در دو حالت استاندارد و وایداسکرین طراحی و آماده کنید که این مورد برای ارایه های مهم پیشنهاد می شود.

در تصویر زیر حالت نمایش استاندارد را مشاهده می کند.

حالت نمایش استاندارد پاورپوینت

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، در صورتی که اسلایدها در حالت وایداسکرین طراحی شوند و به صورت استاندارد نمایش داده شوند، فضای خالی بسیاری در اسلاید ایجاد می شود و در حدود 25% از فضای اسلاید هدر می رود ! مشکل بزرگ تر آن است که اندازه متن ها نیز کاهش می یابد که خواندن آنها را مشکل می کند.

حال در تصویر زیر حالت نمایش وایداسکرین را مشاهده کنید.

حالت نمایش وایداسکرین پاورپوینت

همانطور که در تصویر بالا مشخص است، زمانی که اسلایدهای شما در حالت استاندارد طراحی شوند و نمایش به صورت وایداسکرین باشد، هر چند مجددا 25% از فضای اسلاید در حاشیه های چپ و راست خالی خواهند بود، اما اندازه متن شما دست نخورده باقی می ماند که نسبت به حالتی که طراحی به صورت وایداسکرین و نمایش در حالت استاندارد باشد، بهتر است.

به یاد داشته باشید که پیش از شروع طراحی پاورپوینت و اسلایدها خود ، در مورد اندازه مناسب اسلاید تصمیم بگیرید.

منبع: گروه طراحی قلمو – سایت قلمو