0

چهار نکته در طراحی اسلاید حرفه ای

روزی روزگاری اسلایدها تنها با کپی و پیست مطالب در قالب های ثابت طراحی می شدند، البته اگر بتوان آن را طراحی نامید ! دوران طراحی های اینچنینی گذشته است. حال برای طراحی اسلاید حرفه ای می بایست با صرف وقت، اصول و نکات بسیاری را در نظر گرفت که نتیجه آن یک پرزنتیشن تاثیرگذار و دستیابی به اهداف مد نظر است. یک طرحی نامناسب می تواند براحتی اعتبار شما زیر سوال ببرد !
در طراحی اسلاید حرفه ای این چهار نکته را به کار گیرید.

از عکس های مرتبط و عالی استفاده کنید

 موثرترین ارائه و پرزنتیشن ها از عکس های حرفه ای استفاده می کنند. در حال حاضر سایت های بسیاری وجود دارند که شما می توانید از آنها عکس های ایده آل خود را پیدا کنید، تنها باید وقت بیشتری برای جستجو صرف کنید.
هر چند دسترسی به این عکس های مناسب نیمی از کار است. شما می بایست بهترین عکس ها را متناسب با مطلب و نوع طراحی خود انتخاب کنید. همچنین عکس هایی را انتخاب کنید که بتوان در صورت نیاز براحتی بر روی آنها متن اضافه کرد. به طور مثال اگر می خواهید اسلایدی در مورد قهوه طراحی کنید، یکی از دو عکس زیر به دلیل زیبایی و ارتباط با موضوع، مناسب هستند.

قهوه - طراحی اسلاید حرفه ای

قهوه - طراحی اسلاید حرفه ای

خلاق باشید

استفاده از عنصر خلاقیت در هر یک از جنبه های طراحی اسلاید یک گام موثر برای طراحی یک اسلاید حرفه ای است. به طور مثال اگر در پرزنتیشن خود می بایست آمار و ارقامی را ارائه کنید،بهتر است از حالت های استاندارد و نمودارهای خسته کننده استفاده نکنید. طبق تحقیقات محققان دانشگاه هاروارد(Harvard) و می آی تی (MIT) نمایش آمار و ارقام به صورت منحصر به فرد و متفاوت تاثیر بسیاری بر یادآوری بهتر آنها دارد. تصویر زیر نمونه ای مناسب از نمایش متفاوت آمار و ارقام در قالب نمودار است. هر چند قابل فهم بودن و سادگی نمودارها را فراموش نکنید.

نمودارهای خلاقانه - طراحی اسلاید حرفه ای

اجزاء اسلاید را هم تراز کنید

در طراحی اسلاید حرفه ای ، هم تراز و مرتب نبودن اجزاء اسلاید یک نقطه ضعف به حساب می آید. در صورتی که طراحی شما به نحوی نیست که اجزاء اسلاید به طور نامنظم طراحی شده اند ، از روش زیر برای هم تراز و مرتب کردن اجزاء مورد نظر خود استفاده کنید:
اجزاء مورد نظر مثل شکل ها، عکس ها و … را انتخاب کنید. سپس مطابق تصویر زیر از تب Home، قسمت Arrange ، موقعیت مورد نظر اجزاء را از زیر منوهای Align انتخاب کنید.

مرتب کردن اجزاء اسلاید

اندازه اسلاید را شخصی سازی کنید

 اندازه اسلاید در یک طراحی حرفه ای بسیار مهم است و کمتر به آن توجه می شود. برای طراحی اسلاید حرفه ای لازم است که بهترین تطابق بین طراحی اسلاید و محتوا وجود داشته باشد. حال اگر در هنگام پرزنتیشن اسلایدها به صورت صحیح نمایش داده نشوند، بسیاری از زحمات شما هدر خواهد رفت. لازم است پیش از شروع طراحی از نحوه نمایش اسلایدها توسط ویدئو پروژکتور بر روی صفحه مطلع شوید.
به عنوان یک قانون کلی تر طراحی اسلاید به صورت استاندارد پیشنهاد نمی شود زیرا ضمن کاهش فضای اسلایدها، در اکثر مواقع در هنگام نمایش نوارهایی مشکلی اطراف آن را خواهند پوشاند. بنابراین تنها زمانی از حالت استاندارد استفاده کنید که در استفاده از حالت واید محدودیت داشته باشید.
برای تغییر اندازه اسلاید از تب Design ، گزینه Slide Size را انتخاب و اندازه مد نظر را انتخاب یا شخصی سازی کنید.
منبع: گروه طراحی قلمو – سایت قلمو