0

چهار اشتباه رایج در طراحی پاورپوینت

دانستن نکات لازم و ضروری یک طراحی حرفه ای و یا آشنایی با اشتباهات رایج در طراحی پاورپوینت ، راه های انجام یک طراحی بهتر است که در این مطلب چهار اشتباه رایج در طراحی پاورپوینت بررسی می شود. این اشتباهات علیرغم ساده بودن، می توانند تاثیر زیادی در طراحی و در نتیجه کیفیت نهایی ارائه مطلب داشته باشند. سعی کنید در طراحی های بعدی این موارد را در نظر بگیرید.

استفاده از فونت های سفارشی

با درنظرگیری نوع پاورپوینت و ارائه، استفاده از فونت های سفارشی به طور کلی نکته منفی نیست. استفاده از فونت های سفارشی در پاورپوینت تجاری و رزومه، پیشنهاد نمی شود. نکته بسیار مهم در استفاده از فونت های سفارشی این است که حتما فونت ها را به همراه فایل پاورپوینت ذخیره کنید. برای این کار در قسمت Save Options گزینه Embed fonts in the file را فعال و گزینه اول را انتخاب کنید. با این کار به مقدار بسیار کمی حجم فایل افزایش می یابد، اما در عوض اجرای فایل پاورپوینت بر روی سیستمی که دارای فونت های سفارشی شما نیست بدون هیچ مشکلی انجام خواهد شد. پیشنهاد می شود در هر طراحی از 2 یا 3 فونت بیشتر استفاده نکنید.

زیاد بودن حجم فایل

زیاد بودن حجم فایل نهایی شما، می تواند نشاندهنده یک اشتباه رایج در طراحی پاورپوینت باشد. به طور معمول حجم نهایی فایل های پاورپوینت ناچیز است، به نحوی که براحتی می توان آنها را ایمیل کرد یا به اشتراک گذاشت. اگر حجم فایل شما به طور غیرطبیعی افزایش یافته است باید فایل خود را مورد بازبینی قرار دهید. معمول ترین دلیل آن استفاده از عکس های بسیار بزرگ در پاورپوینت است. عکس هایی که می توان با انتخاب سایز مناسب و کاهش حجم آنها به میزان زیادی از حجم نهایی فایل کم کرد. برای کاهش عکس خود براحتی می توانید از نرم افزار Paint ویندوز استفاده کنید. همچنین به فرمت عکس های استفاده شده نیز دقت کنید.

ناخوانا بودن محتوا

همیشه تا حد امکان پاورپوینت و اسلایدهای خود را به نحوی طراحی کنید که دورترین مخاطب شما در ارائه مطلب نیز مشکلی برای خواندن محتوا نداشته باشد. به این منظور حتما تفاوت بین اجزای هر اسلاید یا به اصطلاح کنتراست را در نظر بگیرید. اسلایدها باید به نحوی طراحی شوند که از نظر رنگ تداخلی نداشته و محتوا براحتی قابل خواندن باشند.

کوچک بودن فونت در طراحی پاورپوینت

کوچک بودن المان ها

المان های هر اسلاید شامل متن ها، جداول، عکس ها و … باید به اندازه کافی بزرگ باشند. معمولا در هر اسلاید براساس ساختاری که برای مطالب ایجاد کرده اید، المان های خاصی می بایست آورده شود. سعی کنید در قدم اول پاسخ این سوال را مشخص کنید که آیا قرار دادن تمامی این المان ها در یک اسلاید به صورتی که همه آنها خوانا و به اندازه کافی بزرگ باشند، امکان پذیر است یا خیر؟ اگر پاسخ این سوال منفی است، به دنبال راه حلی برای آن باشید. این راه حل می تواند شامل حذف کردن برخی المان ها، تبدیل آن به دو اسلاید یا استفاده از ایده پردازی خاص در طراحی آن اسلاید باشد.

منبع: گروه طراحی قلمو – سایت قلمو