0

حرفه ای باشیم: کپی هوشمند در پاورپوینت

کپی و تکثیر از فایل ها، پوشه ها، شکل ها، المان ها و … در کار با کامپیوتر و نرم افزارهای مختلف یکی از معمول ترین کارهایی است که توسط هر کاربر انجام می شود و ساده ترین راه همانطور که حدس می زدین استفاده از کلید های میانبر Ctrl+C و Ctrl+V است، اما به طور مشخص در نرم افزار پاورپوینت راه های حرفه ای تر و هوشمندتری برای کپی و تکثیر از شکل ها و المان های اسلایدها وجود دارد.

چه راه هایی برای کپی در پاورپوینت می شناسید؟

همانطور که اشاره شد، احتمالا اولین راه پیشنهادی همون میانبرهای معروف Ctrl+C و Ctrl+V است. در صورتی که در پاورپوینت از این میانبرهای برای کپی و تکثیر استفاده کنید، نتیجه چیزی مانند شکل زیر خواهد بود.

کپی معمول در پاورپوینت

همانطور که مشاهده می کنید شکل دوم با فاصله کمی بر روی شکل اول ایجاد خواهد شد. حال اگر تعداد شکل های شما زیاد باشد، قطعا این روش شما را با دردسر بزرگی مواجه می کند !

یکی از راه های دیگر برای کپی در پاورپوینت ، انتخاب شکل و المان مورد نظر، پائین نگه داشتن دکمه Ctrl از کیبورد و حرکت دادن شکل به مکان مورد نظر است. از این روش نیز در موقعیت های خاص به خوبی می توان استفاده کرد اما همچنان مشکل روش قبل وجود دارد.

کپی هوشمند در پاورپوینت

فرض کنید می خواهید شکل زیر را به تعداد زیاد و با حفظ نظم و فاصله تکثیر کنید.

کپی در پاورپوینت

در اینجا مشخص است که هیچکدام از 2 روش قبل کارایی زیادی ندارند. اگر از روش اول استفاده کنید نتیجه قرارگیری شکل بر روی شکل اولیه خواهد بود. در استفاده از روش دوم نیز مجبور به جا به جایی شکل های کپی شده و تنظیم فاصله خواهید بود که کاری وقت گیر خواهد بود.

روشی که ما آن را کپی هوشمند در پاورپوینت می نامیم، استفاده از کلیدهای میانبر Ctrl+D است؛ به همین راحتی ! با استفاده از این کلید های میانبر می توانید شکل مورد نظر را به تعداد دلخواه و با حفظ نظم و فاصله کپی کنید. نتیجه به کارگیری این روش در این مثال مانند شکل زیر است.

کپی هوشمند در پاورپوینت 1

تصویر زیر نمونه ای دیگر از کارایی این روش در کپی و تکثیر الگوهای خاص تر است .

کپی هوشمند در پاورپوینت 2

این نکته را به یاد داشته باشید که از هر روش می بایست متناسب با موقعیت و نیاز استفاده کرد، بنابراین همه روش ها را به خاطر بسپارید.

منبع: گروه طراحی قلمو – سایت قلمو