0

راهنمای سریع طراحی پاورپوینت حرفه ای

یکی از پیش نیازهای مهم یک ارائه مطلب موفق و تاثیرگذار ، داشتن یک ابزار حرفه ای مکمل ارائه مطلب است که معمولا این ابزار ، پاورپوینت و اسلاید است. هر چند برای آنکه یک پاورپوینت به معنای واقعی حرفه ای طراحی شود معیارهای بسیاری می بایست در نظر گرفته شود اما در راهنمای سریع طراحی پاورپوینت حرفه ای اصول اساسی آن بررسی می شوند.
اساس یک طراحی موفق ، ایجاد ارتباط موفق مخاطبان با مطالب است که این موضوع ارتباط مستقیمی با پاورپوینت و اسلاید شما دارد. برای آنکه یک پاورپوینت حرفه ای را در حداقل زمان طراحی کنید ، می بایست به دو اصل کلی توجه داشته باشید. اصل اول ایده پردازی و برنامه ریزی طراحی و اصل دوم اصول یک طراحی حرفه ای است.

ایده پردازی و برنامه ریزی طراحی

برای آنکه بتوانید به خوبی طراحی خود را ایده پردازی و برنامه ریزی کنید به سه نکته زیر توجه ویژه ای داشته باشید:
1-نکات کلیدی: مهم ترین و کلیدی ترین نکات ارائه مطلب خود را لیست کنید.
2- نیاز و شناخت مخاطبان: اینکه مخاطبان شما به چه اطلاعاتی نیاز دارند و هدف نهایی آنها از ارائه مطالب شما چیست.
3- سادگی: تا حد امکان مطالب خود را ساده سازی کنید.
در ابتدا به خوبی مطالب خود را مرور کنید و نکات کلیدی و مهم را جداگانه و لیست وار یادداشت کنید. ارائه مطلب شما می بایست حول این نکات مهم ایجاد شده باشد. براساس شناخت و نیازهای مخاطبان ، یکبار دیگر نکاتی را که یادداشت کرده اید مرور کنید. ممکن است بعضی از نکات اضافی باشند و یا برعکس، متوجه شوید که مطالب شما تمامی نیازهای مخاطبان را پوشش نمی دهد. لیست خود را اصلاح کنید. حال که مهم ترین مطالب خود را شناسایی کرده اید ، وقت آن است که با بکارگیری عکس ها ، نمودارها ، مثال ها ، شکل ها و … کوتاه ترین و موثرترین راه را برای بیان مطالب خود انتخاب کنید. به این نکته دقت داشته باشید که استفاده از مواردی که گفته شد تنها راه ساده کردن مطالب نیست ، بلکه شما می توانید جملات خود را کوتاه و استفاده از متن را در اسلایدهای خود به حداقل برسانید. در نهایت هدف آن است که مطالب شما تا حد امکان ساده و قابل فهم شوند. روش آن به نوع ارائه و مهارت های شما بستگی خواهد داشت.

ایده پردازی و برنامه ریزی

اصول یک طراحی حرفه ای

برخی از مهم ترین اصول یک طراحی حرفه ای پاورپوینت و اسلاید عبارتند از :
  • از رنگ های متناسب در طراحی استفاده کنید.
  • تا حد امکان از متن کمتر و عکس ، نمودار و … بیشتر در اسلایدها استفاده کنید.
  • از بالت ها (مانند لیست کنونی !) و فهرست کردن مطالب استفاده نکنید.
  • تعداد اسلایدهای خود را محدود کنید.
  • از فونت های خوانا و بزرگ استفاده کنید.
  • در استفاده از افکت و انیمیشن زیاده روی نکنید.
  • زمان ارائه مطلب را در طراحی در نظر بگیرید.
هر چند نکات فوق به نظر ساده می رسند اما در راهنمای سریع طراحی پاورپوینت حرفه ای بسیار تعیین کننده هستند و توسط بسیاری از افراد در نظر گرفته نمی شوند. کافیست نکات فوق را در طراحی پاورپوینت بعدی خود در نظر بگیرید ! طراحی شما قطعا حرفه ای تر از قبل خواهد شد.

منبع: گروه طراحی قلمو – سایت قلمو