1+

نکاتی مهم در پاورپوینت پایان نامه

بدون شک طراحی پاورپوینت پایان نامه برای روز دفاع کم اهمیت تر از سایر مراحل پایان نامه نیست و پاورپوینت پایان نامه می بایست به نحوی طراحی و تنظیم شود که ضمن رعایت اصول کلی یک ارائه خوب ، ضوابط و نکات اختصاصی دانشگاه شما را نیز در بر گیرد. با رعایت نکات مهم عنوان شده در این مطلب برای پاورپوینت پایان نامه ، می توانید مطمئن باشید که پاورپوینت پایان نامه شما در چارچوب یک پاورپوینت استاندارد و مناسب برای یک ارائه خوب در روز دفاع آماده شده است. هر چند این نکات تماما در طراحی های پاورپوینت پایان نامه گروه طراحی قلمو به صورت یک استاندارد در نظر گرفته می شوند.

مطالب به صورت تیتروار

رایج ترین و بزرگ ترین اشتباه اکثر دانشجویان آوردن متن های زیاد در اسلایدها و خواندن از روی آنها در حین ارائه است. فراموش نکنید شما برای ارائه مطلب و صحبت در مورد آن حاضر شده اید، نه روخوانی ! بنابراین همیشه سعی کنید مطالب را به صورت تیتروار و مختصر در اسلایدهای خود بیاورید و با تسلط بر روی هر اسلاید و موضوع، خود در مورد آنها صحبت کنید. متن های زیاد در اسلایدهای شما ارزش ارائه و پاورپوینت پایان نامه شما را به شدت کاهش می دهد.

اهمیت پاورپوینت پایان نامه

شماره گذاری فراموش نشود

با شماره گذاری اسلایدهای پاورپوینت پایان نامه هم به کار خود نظم می دهید و هم در صورت پیش آمدن سوال برای حضار میتوانید برای پاسخ دادن به اسلاید مورد نظر مراجعه کنید.

اسلاید های آغازین

بهتر است اسلاید اول شما به صورت عنوان بندی شامل نام دانشگاه، دانشکده، عنوان پایان نامه، نام اساتید، نام دانشجو و زمان دفاع باشد. پیش از این اسلاید نیز می توانید اسلاید بسم ا… و تقدیم و تشکر را بیاورید، اما فراموش نکنید زمان ارائه شما محدود است، بنابراین برای این اسلایدها وقت زیادی صرف نکنید.

مقدمه یا فهرست؟

بعد از اسلاید عنوان بندی معمولا یا اسلایدی را به فهرست مطالب اختصاص می دهند، یا مقدمه ای که معمولا مقدمه خود پایان نامه است، آورده می شود. با توجه به اینکه پاورپوینت پایان نامه به صورت استاندارد می بایست شامل منو باشد، بنابراین ترجیح بر این است که این اسلاید را به مقدمه اختصاص دهید. هرچه مقدمه با تبحر بهتری نوشته شود کار شما بهتر خواهد بود؛ زیرا که مقدمه توضیحاتی برای ورود به بحث اصلی است.

فونت مناسب

اندازه نامناسب فونت و عدم نمایش صحیح فونت فارسی انتخاب شده از معمول‌ ترین مشکلات در بسیاری از پاورپوینت ها است. در صورتی که برای ارائه پاورپوینت از لپ تاپ خود استفاده نمی کنید حتما کامپیوتر مورد نظر را پیش از ارائه بررسی کنید تا مشکلی از بابت نمایش فونت ها وجود نداشته باشد. پیشنهاد می شود برای ارائه از لپ تاپ خود استفاده کنید. همچنین از فونت های فانتزی استفاده نکنید تا سادگی و خوانا بودن مطالب حفظ شود.

زمان بندی مناسب

زمان بندی مناسب

کسانی از حالت نمایش خودکار اسلاید ها استفاده می کنند که زمان بندی دقیقی دارند،اما همیشه درصد خطا وجود دارد، پس معقول تر است که نمایش خودکار اسلایدها استفاده نشود. در هنگام تمرین لازم است زمان کل ارائه و زمان هر اسلاید را بررسی کنید تا در روز دفاع از نظر زمانی با مشکل مواجه نشوید و بتوانید بدون استرس ناشی از کمبود وقت به خوبی مطالب خود را ارائه کنید.

استفاده از نمودار

اگر در پاورپوینت پایان نامه خود با اعداد بسیاری سروکار دارید، آنها را به شکل نمودار ارائه دهید تا هم کار خود را آسان تر کنید و هم از حافظه تصویری مخاطب برای ارائه ی خود استفاده کنید.

رنگ و قالب مناسب پاورپوینت پایان نامه

رنگ و قالب مناسب

ترکیب رنگ های مورد استفاده در پاورپوینت پایان نامه بسیار مهم هستند. سعی کنید در هر صورت به خوانایی متن ها توجه کنید و در درجه دوم اسلایدها جذاب باشند. خلاقیت در طراحی با در نظرگیری این اصول ارزش کار شما را بسیار بالا خواهد برد.

ترکیب عکس و متن

سعی کنید تا حد امکان از عکس های متناسب با محتوا در کنار متن ها استفاده کنید تا موضوع و هدف خود را بهتر بیان کنید و حضار را بیشتر جذب مطلب کنید.

پیوستگی مطالب

هر چند روند پاورپوینت پایان نامه براساس خود پایان نامه پیش می رود ولی سعی کنید به خوبی پیوستگی مطالب را حفظ کنید. در صورتی که از یک اصطلاح زیاد استفاده می شود، پیش از بکار بردن آن حتما در یک اسلاید در مورد آن توضیحات لازم را ارائه کنید. همچنین مطالبی را که از اسلایدها حذف می کنید باید با دقت انتخاب شوند تا به پیوستگی مطالب آسیبی نرسانند. فراموش نکنید قرار نیست کل پایان نامه در قالب پاورپوینت پایان نامه ارائه شوند و زمان شما محدود است.

این مطلب به طور اختصاصی توسط گروه طراحی قلمو نگارش و برای اولین بار در سایت قلمومنتشر شده است. استفاده از آن با ذکر منبع بلامانع است.