0

برای یک ارائه مطلب خوب این عادات را ترک کنید (قسمت اول)

ارائه مطلب آنقدر مي تواند در زندگي بعضي افراد مهم باشد كه هيچ چيز براي آنها بدتر و ترسناك تر از يك ارائه بد نيست زیرا ممکن است تاثیر بسیار بدی بر موقعیت شغلی و یا تحصیلی آنها داشته باشد. جدا از اين حس بد براي ارائه دهنده ، حضار نيز احتمالا به خاطر تلف شدن وقتشان شما را مقصر مي دانند و تغییر این نگرش آنها احتمالا به چندین برابر انرژی نیاز خواهد داشت. شايد شما از این دسته افراد نباشيد که ارائه مطلب آنقدر برای شما مهم باشد اما مهارت يك ارائه مطلب خوب ، مهارتي است كه در طول زندگی به آن نياز خواهيد داشت و مي بايست با آن به خوبي آشنا باشيد. اگر مي خواهيد يك ارائه خوب داشته باشيد اين عادات را بدانید و ترك كنيد.

خیره شدن به صفحه نمایش

خیره شدن به صفحه نمایش

شاید به شما بر بخورد اما صادقانه این از عادات افراد آماتور است ! شما برای حضار صحبت می کنید نه اسلایدهایتان ! بنابراین رو به حضار صحبت کنید و بیش از اندازه به صفحه نمایش خیره نشوید.

پراکنده گویی

سعی کنید تمامی صحبت های خود را پیرامون موضوع و نکته اصلی ارائه مطلب قرار دهید. از پراکنده گویی و رفتن از این شاخه به آن شاخه دوری کنید. ارائه مطالب بیش از حد غیر مرتبط باعث می شود هم شما و هم حضار هدف و نکته اصلی ارائه را فراموش کنند و ارتباط مناسبی با ارائه مطلب شما برقرار نکنند.

خواندن از رویه متن ها ارائه مطلب

خواندن از روی یادداشت ها و بدتر از آن اسلایدها !

همانطور که در مطلب نکاتی مهم در پاورپوینت پایان نامه نیز به آن اشاره شد ، این عادت که بدون تعارف گریبانگیر بسیاری از افراد است ، با اصول یک ارائه خوب کاملا در تضاد است. هر چند شاید ترک این عادت سخت باشد ولی برای یک ارائه خوب و حرفه ای می بایست به این موضوع عادت کنیم که قرار است اکثر مطالب را از زبان خودمان بیان کنیم و نه روخوانی اسلایدها ! شما می بایست به اندازه کافی بر روی مطلب خود مسلط باشید تا نیازی به مرور همزمان اسلایدها برای یادآوری مطالب نداشته باشید.

اسلایدهایی پر از متن !

این مورد هم مانند مورد قبل عادتی فراگیر است ! باید با خودتان این را تکراری کنید که مطالب به صورت تیتروار باشد. بودن بیش از 40 کلمه در یک اسلاید به معنی هدر دادن آن اسلاید است. هر چند این رقم ممکن است در موقعیت های مختلف متفاوت باشد اما در نهایت منظور این است که از پر کردن اسلاید با متن های زیاد خودداری کنید. این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که اسلایدها برای ارتباط تصویری با حضار و پشتیبانی از ارائه مطلب شما هستند و یک صفحه از کتاب یا مقاله نیستند !

عدم مدیریت زمان در ارائه مطلب

عدم مدیریت زمان

هیچ چیز از بدتر از آن نیست که شما در حین ارائه بگویید زمان کم است، فرصت نشد به تمامی مطالب برسیم، به دلیل کمبود زمان مجبور هستم مطالب را سریع تر بگویم و … . این بهانه ها با هیچ دلیلی قابل قبول نیستند و عملا ربطی به حضار ندارد. شما می بایست زمان را به خوبی مدیریت کنید و در هر شرایطی یک ارائه مطلب خوب داشته باشید.

انتخاب عناوین بسیار

این درست که تمامی مطالب ارزش خاص خود را دارند اما به یاد داشته باشید در یک ارائه مطلب خوب بهترین مطالب و به بهترین شکل می بایست بیان شوند. شما برای یک ارائه ساعت ها وقت ندارید و بنابراین می بایست بر حسب زمان، بهترین مطالب را انتخاب کنید. این خود یک هنر است.

غلط املایی در ارائه مطلب

داشتن غلط املایی

هر چند داشتن غلط املایی در ظاهر برای بسیاری از افراد بی اهمیت است اما در عمل به معنی آن است که شما برای حضار خود ارزش قائل نبوده اید تا با صرف زمان و مرور اسلایدها غلط های املایی را تصحیح کنید.

این مطلب به طور اختصاصی توسط گروه طراحی قلمو نگارش و برای اولین بار در سایت قلمومنتشر شده است. استفاده از آن با ذکر منبع بلامانع است.