0

نگاهی به رابطه هنر و تکنولوژی

چگونگی رابطه هنر و تکنولوژی سوال بسیاری از افراد است. به منظور درک این رابطه، در ابتدا می بایست تفاوت هنر و تکنولوژی را بررسی کنیم. هنر، می تواند تعاریف بسیاری داشته باشد. هر چیزی پیرامون ما می تواند هنر باشد زیرا بوسیله فردی با نگاه و حسی خاص طراحی شده است. هنر می تواند پیام خاصی داشته باشد و یا برای دستیابی به اهداف دیگر مورد استفاده قرار گیرد. در مقابل، تکنولوژی اغلب ایده ای است که توسط یک فرد یا گروهی از افراد برای ساده تر کردن زندگی ایجاد می شود. برای درک رابطه هنر و تکنولوژی ضروری است که سفری در زمان برای بررسی نحوه تکامل این دو داشته باشیم و سپس وضعیت کنونی آنها را بررسی کنیم تا بتوانیم دید مناسبی به رابطه آنها در آینده بدست آوریم.
تاریخ هنر به سرگذشت هنرهای تجسمی، نمایشی، شنیداری و کلامی اشاره دارد و به سیر تحول آن در گذر تاریخ می‌پردازد. نقطهٔ آغاز تاریخ هنر در جهان، هنر ماقبل تاریخ و آثار هنری غارنشینان (اغلب نقاشی‌ها و مجسمه‌های ابتدایی از حیوانات و انسان ها) است. علاوه بر هنر ابتدایی، تاریخ هنر را می‌توان بر اساس منطقه به چند عرصه تقسیم کرد. هنر خاور باستان در سرزمین‌های خاورمیانه و هندوستان، هنر یونان باستان و روم باستان، هنر بیزانس، هنر اسلامی، هنر خاور دور، هنر قرون وسطی در دوران استیلای کلیسا بر اروپا، هنر دورهٔ رنسانس، هنر نوین غربی و در نهایت هنر نوگرای دوران جدید در قرن بیستم از آن جمله‌اند. به عقیده پژوهش‌گران غربی تاریخ هنر، هنر ابتدایی می‌تواند هنر انسان‌های معاصر را که سبک زندگی و فرهنگی بدوی دارند، در کنار هنر انسان‌های ماقبل تاریخ در برگیرد. برخی این نگاه پژوهش‌گران غربی را ناشی از سلطه فکری خاصی می‌دانند که آن‌ها در برخورد با سایر تمدن‌ها و براساس توسعه‌های مادی و فن‌آورانه تمدن غربی برای خود قائل هستند.
با توجه به تاریخ هنر، مشاهده میکنیم که هنر در هر دوره ای تغییرات گوناگونی را شامل شده است تا نیازهای افراد را در اعصار مختلف پاسخگو باشد و همین تغییرات باعث به وجود آمدن مکتب های گوناگونی از جمله؛ کلاسیسم، نئوکلاسیسم،رمئالیسم،رئالیسم و… شد.
تصویر خطای دید
امروزه و در عصر تکنولوژی، موضوع بحث این نیست که مکاتب یاد شده شایسته تر است یا مکاتب امروزه، بلکه موضوع ابزار است. بشر امروز به نسبت قبل کمتر نقاشی می کشد و بیشتر با ابزارها و رایانه کار میکند تا ایده های ذهنی خود را بیشتر به حقیقت نزدیک کند. ما امروزه مشاهده میکنیم که با تلفیق هنر و تکنولوژی به خطای دید انسان شکل تازه ای بخشیده اند، که حتی افرادی که دانش کمتری در زمینه شناخت حواس انسان دارند میتوانند با کمک تکنولوژی و هنر خطای دید را مشاهده کنند!
از طرف دیگر تکنولوژی عضو جدایی ناپذیر زندگی انسان امروزی است زیرا انسان را به آرامش، راحتی و فتح قله های خیال میرساند.
قدرت شگفت انگیز رایانه دررابطه بین هنر و تکنولژی را می توان در آثار هنرمند آمریکایی، لیلیان شوارتز، یافت؛ وی با بهره جستن از این ابزار، شیوه جدیدی در پرتره(تصویر) ابداع کرد. در این شیوه، او با در آمیختن سبک قدیم و جدید، سبکی نو با ویژگی های خاص خود ایجاد کرد. وی ابتدا تصویری از چهره خود را به وسیله اسکنر به رایانه انتقال داده، سپس با همان روش، نقاشی کهنی چون تابلوی مادونا و یا تصویر چهره های معروفی مانند نفرتیتی و مارگارت تاچر و … را به رایانه انتقال داد و در نهایت، با در آمیختن تصویر خود با هریک از آن ها شخصیت جدیدی برای خود ساخت. در حقیقت رایانه به وی کمک شایانی کرد تا به رؤیاهایش جامه عمل پوشاند. در واقع، او با جابه جا کردن برخی از اجزاء تصویر چهره خویش با تصاویر دیگر، تابلوهایی را به وجود آورد که هریک با دیگری کاملاً متفاوت بود. به دیگر سخن او به تنهایی صاحب شخصیت های متعددی شده بود؛ گاه مادونا، گاه مارگارت تاچر و گاه امیلیا ابرهارت و … .

لیلیان شوارتز

دیگر هنرمند آمریکایی، باربارا نسیم، از رایانه در این عرصه به شکل های دیگری بهره جست. وی در نمایشگاهی که برگزار کرد، چهار نمونه از تابلوهایی را که با رایانه ترسیم کرده بود، به نمایش گذاشت. در مجموعه اول، تابلوهایی سه بعدی را در معرض دید عموم قرار داد که با وجود تفاوت های اندک، دوبه دو مشابه بوده، به شکل خاصی به نمایش درآمده بودند؛ به گونه ای که بیننده با چشم چپ یکی و با چشم راستش دیگری را می دید و بدین وسیله احساس وجود عمق و بعد سوم در تابلوها به بیننده القا می شد. ایجاد اختلاف ناچیز در دو تابلو به گونه ای که چنین احساس خوشایندی را در بیننده ایجاد کند، به وسیله ابزار سنتی نقاشی، کار بسیار مشکلی است؛ در حالی که این عمل با رایانه به سهولت هرچه تمام تر انجام می پذیرد. مجموعه دوم شامل پنج تابلو، که به وسیله رایانه ترسیم شده بود و مجموعه سوم، مشتمل بر 72 تابلوی کوچک در مقیاس 9*6 اینچ، که مجموع آن ها پرچم ایالات متحده را تشکیل می داد. مجموعه چهارم مجموعه ای از نقاشی های رایانه ای بود که به شکل کتاب چه ای در اختیار بازدیدکنندگان قرار می گرفت و با انتخاب هر یک از آن ها از سوی بازدیدکنندگان بلافاصله چاپ و در اختیار ایشان قرار می گرفت بدین وسیله، بیننده خود را در کار، سهیم می دانست.
در ارزیابی رابطه هنر و تکنولوژی نظرات مخالف و موافق بسیاری وجود داره به نحوی که بسیاری از هنرمندان با رشد تکنولوژی در این حوزه موافق نیستند که شاید رشد آن در آینده جهانی را ایجاد کند که تکنولوژی، قلب و روح انسان را اشغال کرده باشد. در دیدگاه مقابل رشد تکنولوژی می تواند در خدمت هنر و با روح بخشیدن به آن با استفاده از خلاقیت و قدرت هنری انسان، نا ممکن هایی را که تا کنون دست نیافتنی بودند، به واقعیت تبدیل کنند.جزء هر دسته که باشید به نظر می رسد با توجه به اقتضای زندگی امروزی، نادیده گرفتن تکنولوژی غیر ممکن است و می بایست حداقل تحولات آن را به خوبی نظاره گر بود.
در ویدئو 17 دقیقه ای زیر، جان مائدا با بررسی هنر، تکنولوژی و طراحی، تصویری از رهبری خلاق آینده را ارائه می دهد.

منابع: ویکی پدیا فارسی – ماهنامه دیدار آشنا – وبسایت شخصی رادنی ویتاکر