0

برای یک ارائه مطلب خوب این عادات را ترک کنید (قسمت دوم)

در ادامه قسمت پیشین مطلب برای یک ارائه مطلب خوب این عادات را ترک کنید ، در این قسمت نیز به نکات دیگری جهت داشتن یک ارائه مطلب خوب اشاره می کنیم. دانستن این نکات که در واقع عادات غلط در هنگام ارائه مطلب هستند، به شما کمک می کند تا یک ارائه مطلب خوب و حرفه ای داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید.

عدم داشتن انرژی کافی

انرژی و هیجان شما به عنوان ارائه دهنده مطلب به صورت مستقیم بر حضار تاثیرگذار است. حال اگر شما به عنوان این مرکز انرژی، انرژی منفی داشته باشید و یا اصلا انرژی در کار نباشد، ارائه مطلب بسیار کسل کننده و غیر موثر خواهد بود و احتمالا حضار به مرور یا در افکار خود غرق می شوند و یا خود را به کارهای دیگر مشغول می کنند ! بنابراین سعی کنید در زمان ارائه مطلب پر انرژی و شاداب باشید و این انرژی مثبت را به حضار نیز منتقل کنید.

نداشتن انرژی کافی ارائه مطلب

ترغیب نکردن حضار

ممکن است شما در مورد مطلبی که ارائه می کنید بسیار هیجان زده باشید، اما در نهایت این حضار هستند که می بایست با مطلب شما ارتباط برقرار کنند. سعی کنید با ارائه سوالات و دلایل مختلف آنها را مطمئن کنید که ارائه شما کاملا مناسب آنهاست و آنها را برای دنبال کردن مطلب تا انتها ترغیب کنید.

آرام و ملایم صحبت می کنید

این عادت را حداقل در هنگام ارائه مطلب کنار بگذارید و رسا، محکم و با اعتماد به نفس صحبت کنید تا تمامی حضار به خوبی صدای شما را بشنوند.

بلند صحبت کردن در ارائه مطلب

استفاده زیاد از مکث های آوایی

این عادت آزاردهنده نیز به مرور حضار را بسیار حساس و خسته می کند. برای ترک این عادت می بایست بسیار تمرین کنید، تکه کلام های نامناسب خودتان رو شناسایی کنید و سعی کنید در حین ارائه کمتر از آنها استفاده کنید.

برقرار نکردن ارتباط چشمی

داشتن ارتباط چشمی یکی از مهم ترین مواردی است که همیشه برای داشتن یک ارتباط خوب و موثر بر آن تاکید می شود. در حین ارائه مطلب سعی کنید با افراد مختلف به طور مستقیم ارتباط چشمی به مدت 3 تا 5 ثانیه برقرار کنید تا آنها را برای شنیدن ادامه مطالب تحریک کنید، همچنین از پرت شدن حواس آنها جلوگیری کنید.

نداشتن آمادگی کافی در ارائه مطلب

نداشتن آمادگی کافی

برای یک ارائه مطلب خوب لازم هست حتما قبل از ارائه، به دفعات تمرین داشته باشید. می توانید ارائه را برای چند نفر دیگر اجرا کنید و یا با صدای بلند با خودتان تمرین کنید. در صورتی برای ارائه مطلب آمادگی کافی نداشته باشید در حین ارائه با مشکلات زیاد و غیر قابل پیش بینی رو به رو خواهید شد که ممکن است کل ارائه شما را تحت تاثیر قرار دهد. در مقابل تسلط کافی بر روی ارائه، اعتماد به نفس شما را تا حد بسیار زیادی بالا می برد و از استرس شما می کاهد.

تحرک زیاد

سعی کنید بیش از اندازه در هنگام ارائه مطلب تحرک نداشته باشید. همانطور که ساکن بودن بیش از اندازه باعث کسل کننده شدن ارائه می شود، تحرک بیش از اندازه نیز باعث حواس پرتی و کلافه شدن حضار می شود. بهترین حالت، داشتن تحرک کنترل شده و به موقع است تا بر تاثیرگذاری مطلب بیفزاید.

تاثیر تکنولوژی

استفاده افراطی از تکنولوژی

اسلایدهایی با انیمیشن ها و رنگ های متنوع و بسیار تاثیر معکوس خواهند داشت. از تمامی ابزارها در حد ایده آل و به خوبی استفاده کنید. وجود انیمیشن های طولانی و بیش از اندازه نشاندهنده خوب بودن ارائه شما نیست، بلکه رعایت اصول یک ارائه خوب در کنار بکارگیری صحیح و مناسب ابزارها در طراحی اسلایدهای ارائه مطلب، منجر به یک ارائه مطلب عالی خواهد شد.

این مطلب به طور اختصاصی توسط گروه طراحی قلمو نگارش و برای اولین بار در سایت قلمومنتشر شده است. استفاده از آن با ذکر منبع بلامانع است.