0

فن بیان و موفقیت در زندگی!

افرادی که در جامعه در حال زندگی هستند برای رفع نیازها و تعامل با یکدیگر سخن میگویند.نیمی از این افراد توان رساندن پیام کامل خود را به مخاطب ندارند و نیمی دیگر کاملا در این امر موفقند. افراد موفق از فن بیان خوبی برخوردارند. به بیان ساده فن بیان یعنی این که بتوانید از تمام اجزای ارتباطی خود بهترین پیام را به مخاطبتان ارسال کنید و دقیقا آنچه که مورد نیازتان است را دریافت کنید. تمام افراد به فن بیان نیازمندند زیرا که سخن گفتن با فن بیان عجین است. برای اینکه فن بیان را در خود تقویت کنید و بهتر بتوانید پیام را به مخاطب برسانید و نیازتان را رفع کنید، با ما همراه باشید.
رسول خدا (ص) می فرمایند :”زیـبایی انسان در فـصاحت وشـیوایی زبان اوسـت “

هنر گوش دادن

به خوبی گوش دهید

یکی از بهترین ابزارها برای برقراری ارتباط هرچه بیشتر، خوب گوش دادن است.معمولا افراد به این موضوع توجه چندانی نمیکنند زیرا که خوب گوش دادن چندین برابر بیشتر از تکلم از مغز استفاده میکند و این امر به صورت ناخوداگاه برای مغز خوشایند نیست. اما افرادی که فن بیان خوبی دارند بی شک افرادی هستند که خوب گوش میدهند،چون این کار باعث گسترش دایره واژگان و صبوری میشود!به قول حضرت مولانا:
دَم مَزن تا بشنوی زان دَم زنان       آنچه ناید در زبـان و در بــیــان
دَم مَزن تا بشنوی زان آفـتـاب      آنچه ناید در کتاب و در خِطاب

اول فکر،بعد سخن!

سخنی که بعد از فکر کردن گفته شود ارزش و اعتبار بیشتری نسبت به انواع دیگر سخن دارد و تسلط بیشتری را به همراه دارد که باعث افزایش اعتماد به نفس میشود. سنجیده سخن گفتن از مهارت های فن بیان به حساب میاد.

انتخاب واژه ومیزان صدا

برای داشتن فن بیان خوب باید دایره واژگان خوبی داشته باشید تا بتوانید از میان واژگان بهترین را انتخاب و به کار ببرید.اکثر افراد از روی میزان صدا به قضاوت میپردازند،به طوریکه افرادی را که صدای آرامی دارند را افرادی با اعتماد به نفس پایین و افراد با صدای بلند را عموما فردی عصبی به شمار می آورند، پس سعی کنید میزان صدای خود را تنظیم کنید. یک راه حل این است که صدای خود را ضبط کنید و با صدای افرادی که به نظرتان فن بیان خوبی دارند مقایسه کنید.

زبان بدن

با بدنتان نیز سخن بگویید!

هنگام سخن گفتن با مخاطبتان حرکات دست ها و بدن به نوعی به شما کمک میکند تا بتوانید ارتباط بهتری داشته باشید. این که فقط متکلم باشید و بدنتان حرکتی نداشته باشد همانند دانش آموزی میشوید که صاف ایستاده و متنی را از حفظ اجرا میکند! آقای” جو الن دیمیتریوس ” عضو ‌مشاوران مشهور هیئت منصفه دادگاه می گوید: “زمانی كه از هیئت منصفه دلیل قبول شهادت افراد را جویا می شویم، آنها ‌ا‌ظهارمی دارند كه حركات و ایما اشاره دو برابر چیزهای
دیگر تاثیر گذار هستند.”

بزرگان نیز در بیان به شما کمک میکنند!

میتوانید از گفته های بزرگان استفاده کنید.(رندی پاوش) نویسنده کتاب آخرین سخنرانی میگوید؛(اگر اندیشه های خود را عرضه کنید،معمولا آن را فراموش میکنند؛اگر اندیشه ای را از زبان دیگری بیان کنید،خودبینانه به نظر نمیرسد و قابل پذیرش تر میشود)

مخاطبتان را بشناسید

اهمیت این مورد را از مطالب پیشین بخش مطالب آموزشی نیز به خوبی می توان متوجه شد به طوری که در اکثر مطالب مرتبط به این مورد اشاره شده است. شناخت مخاطب به شما کمک میکند که تسلط بیشتری بر کلمات و مخاطب داشته باشید و در سطح دانش او شروع به سخن گفتن کنید.نمونه والای مخاطب شناسی،قرآن کریم است که فصیح و شیوا و برای همه ی افراد است.
و در پایان عکس زیر گویای یک نکته مهم دیگر است ..

خجولی و کم حرفی در فن بیان

 

این مطلب به طور اختصاصی توسط گروه طراحی قلمو نگارش و برای اولین بار در سایت قلمومنتشر شده است. استفاده از آن با ذکر منبع بلامانع است.