0

قانون 30-20-10 در طراحی پاورپوینت چیست؟

پاورپوینت و طراحی آن از نظر بسیاری افراد معادل با کپی و پیست کردن متن در اسلایدهای پاورپوینت یا تنها دارای دسته بندی پاورپوینت با انیمیشن و بی انیمیشن است در حالی که اهمیت پاورپوینت و طراحی آن بسیار بیشتر از این موارد ساده و ابتدایی است. به عنوان یک قانون کلی اسلایدهای پاورپوینت می بایست شامل اطلاعات مختصر، مفید و ساده باشند و بدون ارائه دهنده آن عملا قابل استفاده نباشند.
قانونی که در اینجا از آن صحبت خواهیم کرد ، قانون 30-20-10 در طراحی پاورپوینت است که توسط گای کاوازاکی (Guy Kawasaki) بیان شده است. گای کاوازکی، دانش آموخته دانشگاه استندفورد و UCLA، در حال حاضر رئیس بخش بازاریابی بشارتی Canva، یک ابزار طراحی گرافیکی آنلاین با بیش از 5 میلیون کاربر و 42 میلیون طراحی ایجاد شده است. او پیش از این در شرکت های گوگل و اپل نیز فعالیت داشته است و مولف کتاب های بسیاری در زمینه تجارت و بازاریابی است. گای کاوازاکی یکی از کارمندان اپل در بازاریابی مکینتاش در سال 1984 بود که مفهوم بازاریابی بشارتی (Evangelism Marketing) را محبوب کرد.

گای کاوازاکی Guy Kawasaki

قانون 30-20-10 در طراحی پاورپوینت تجاری بر پایه سه اصل ساده بیان شده است:

10 اسلاید:

10 ، تعداد اسلایدهای مناسب برای یک ارائه مطلب تجاری با پاورپوینت است زیرا یک انسان معمولی نمی تواند بیشتر از 10 مفهوم را در یک جلسه یا ملاقات درک کند. 10 اسلاید شما می بایست شامل موارد زیر باشد:
  • صورت مسئله یا بیان مشکل
  • راه حل شما
  • مدل تجاری
  • تکنولوژی و خصوصیات محصولات
  • بازاریابی و فروش
  • رقابت
  • تیم کاری
  • ارزیابی و پیش بینی عملکرد
  • وضعیت و جدول زمانی
  • خلاصه و تشویق به اقدام

20 دقیقه:

ارائه شما می بایست نهایتا 20 دقیقه به طول انجامد. در صورتی که یک ساعت وقت داشته باشید، 20 دقیقه را به ارائه مطلب و 40 دقیقه را به بحث و تبادل نظر اختصاص دهید. به یاد داشته باشید که حضار سریع تر از شما می توانند از روی اسلایدها بخوانند، بنابراین این عادت را ترک کنید و از زمان خود به خوبی استفاده کنید.

اندازه فونت 30:

در اکثر ارائه ها یا آنقدر متن های هر اسلاید زیاد است که از فونت های کوچک و ناخوانا استفاده شده است و یا اگر از فونت های بزرگ استفاده شده است، تعداد اسلایدها بسیار زیاد است ! خودتان را ملزم به استفاده از اندازه فونت 30 و بالاتر کنید. این اجبار باعث می شود تا به دنبال راه حل هایی برای بهبود کیفیت مطالب اسلایدهای خود باشید زیرا دیگر نمی توانید به مانند قبل از متن های زیاد در اسلایدهای خود استفاده کنید.
هر چند قانون 30-20-10 در طراحی پاورپوینت به ارائه های تجاری اشاره دارد اما اساس آن یعنی استفاده از تعداد اسلایدهای کم و بهینه، مدیریت زمان ارائه مطلب و استفاده از مطالب مناسب، مفید و خوانا می تواند برای تمامی ارائه مطلب ها مورد استفاده قرار گیرد و یک قانون مهم برای طراحی پاورپوینت به حساب می آید.
منبع: سایت قلمو – گروه طراحی قلمو