0

چگونه یک ارائه مطلب موثر داشته باشیم؟

مطالعه و دانستن اصول یک ارائه مطلب خوب به شما کمک می کند تا با بکارگیری آنها بتوانید به مرور هنر ارائه مطلب را در خودتان تقویت کنید. تعریف شما از یک ارائه مطلب خوب هر چیزی که باشد، تاثیرگذاری بخش مهمی از آن خواهد بود زیرا هدف نهایی هر ارائه مطلب تحت تاثیر قراردادن حضار و مخاطبان است. اینجاست که یک ارائه مطلب موثر و در مواقعی موثرتر اهمیت پیدا می کند. در صورتی که تاکنون بازخورد مناسبی از ارائه مطلب خود نگرفته اید بنابراین علیرغم تمامی وقتی که گذاشته اید ارائه مطلب موثری نداشته اید و باید به دنبال علت آن باشید. شاید مرور و بکارگیری نکات زیر مشکل شما را به سادگی حل کند.

شور و اشتیاق

شور و اشتیاق خودتان را نشان دهید و با حضار ارتباط برقرار کنید

زمانی که عصبی و مضطرب هستید، حفظ آرامش و بکارگیری تمام تواناییتان در هنگام ارائه بسیار سخت است. یک راه حل خوب برای از بین بردن این موضوع نشان دادن شور و اشتیاق خودتان و در ادامه آن ارتباط برقرار کردن با حضار و مخاطبان است. یک مثال خوب برای این موضوع مسابقه خنداننده برتر است. حتما به این موضوع دقت کرده بودید که بسیاری از کمدین ها در شروع عصبی و مضطرب بودند و در پایان از انرژی مثبت حضار بسیار تعریف می کردند. اضطراب آنها در حین ارائه از آنجا کمتر میشد که موفق به ایجاد ارتباط موثر با حضار می شدند و این باعث انتقال یک انرژی مثبت دو طرفه می گردید. مشتاق و پر انرژی باشید، در این حالت پاسخ مناسبی از حضار و مخاطبان دریافت خواهید کرد.

جلب توجه حضار و مخاطبان

بر روی نیازهای حضار تمرکز کنید

ارائه مطلب پیرامون یه هسته و موضوع اصلی ایجاد شده است، بنابراین برای داشتن یک ارائه مطلب موثر بر روی آن هسته اصلی تمرکز کنید و مسیر ارائه مطلب برای رسیدن به آن هسته و هدف اصلی برای حضار و مخاطبان را تا حد امکان ساده تر و قابل فهم تر کنید. 

ساده و قابل فهم

لبخند و ارتباط چشمی فراموش نشود

این دو مورد پای ثابت تمامی مطالب پیرامون یک ارائه مطلب خوب و موثر هستند ! یکی از مزیت های ارتباط چشمی این است که به دلیل آنکه تنها بر روی یک نفر تمرکز دارید می تواند به مرور و در حین ارائه از استرس شما به دلیل ارائه مطلب و صحبت در جمع، بکاهد. همچنین اعتماد به نفس شما را برای ادامه هر چه موثرتر ارائه مطلب بالا می برد.

شروع خوب و قدرتمند

شروع مناسب و قدرتمند !

شروع ارائه مطلب شما بسیار مهم است. شما می بایست از همان ابتدا توجه حضار و مخاطبان را جلب کنید و سعی کنید تا پایان آن را از دست ندهید که این نیازمند یک شروع مناسب و قدرتمند است؛ قدرتمند بدان معنا که بتوانید حضار و مخاطبان را تحت تاثیر قرار دهید تا برای ادامه ارائه مطلب مشتاق باقی بمانند. پیشنهاد می شود ارائه خود را با عکس هایی جذاب شروع کنید.

از مثال ها و داستان های ملموس استفاده کنید

هیچ چیز برای روشن تر کردن مطلب بهتر از بکارگیری مثال ها و داستان هایی که اکثر حضار و مخاطبان آن را تجربه کرده اند و یا با آن آشنا هستند ، نیست. سعی کنید مرتبط با موضوع ارائه خود به دنبال چنین مثال هایی باشید و از آنها در حین ارائه استفاده کنید.

از صدایتان به خوبی استفاده کنید

بیان کلمات حتی در کنار اسلایدها نمی تواند تضمین کننده یک ارائه مطلب موثر باشد. شما می بایست از صدایتان به خوبی استفاده کنید، متناسب با اهمیت جملات و کلمات آنها را با فراز و فرود بیان کنید و یه ریتم خاص را دنبال نکنید. این تکنیک تاثیرپذیری ارائه مطلب شما را بسیار افزایش می دهد.

زبان بدن در ارائه مطلب موثر

از زبان بدن استفاده کنید

طبق آمار بیش از سه چهارم ارتباطات غیر کلامی است، این یعنی در کنار استفاده مناسب از صدایتان ، استفاده از زبان بدن نیز بسیار مهم است. بد نیست چند بار در مقابل آئینه خودتان را در حین ارائه مطلب تماشا کنید.
لطفا تجربیات گرانبهای خودتان را از طریق قسمت نظرات برای استفاده ما و سایر افراد بازگو کنید.

منبع: گروه طراحی قلمو