0

هفت روش برای شروع موفق ارائه مطلب

شروع ارائه مطلب نقطه آغاز ماجراجویی ارائه مطلب شماست، هیجان انگیز یا خسته کننده؟ شما تعیین خواهید کرد ! شما در شروع ارائه مطلب کمتر از چند دقیقه فرصت دارید تا مخاطبان را ترغیب و با خود همراه کنید. این مدت زمان می تواند در حد یک دقیقه باشد ! و در صورتی که تاثیرگذاری لازم را نداشته باشید ، در ادامه کار سخت تری برای همراه کردن مخاطبان خواهید داشت. با در نظرگیری این اهمیت ، در اینجا 7 روش برای شروع موفق ارائه مطلب معرفی می شود.

روش اول : گفتن یک جمله غیر معمول

فرض کنید جمله آغازین شما اینگونه باشد: ” همه از پرداخت مالیات متنفر هستند ، بجز من ، من عاشق پرداخت مالیاتم هستم ! ” . این تلنگری به مخاطبان شما خواهد بود تا به دنبال یافتن دلیل صحبت شما باشند.

متفاوت باشید

روش دوم : پرسیدن سوالات بلاغی

پرسش بلاغی موضوعی را در قالب یک پرسش بیان می کند بدون آنکه به دنبال پاسخ مشخصی برای پرسش اصلی باشد. این نوع پرسش برای آغاز یک گفتگو یا جلب توجه به کار می رود. پرسیدن چنین نوع سوالاتی در شروع ارائه مطلب مخاطبان را به چالش می کشد. حیات چه زمانی آغار شد؟ آیا حیات در سیاره های دیگر وجود دارد؟ از این دست سوالات هستند.

روش سوم : یک جمله معروف از بزرگان

این روش نیز روشی متفاوت و موفق برای شروع ارائه مطلب است. می توانید براساس کلید واژه های اصلی مطالب خود سخنی مناسب پیدا کنید و از آن در اول ارائه خود استفاده کنید. ” شكست عدم پيروزي نيست بلكه شكست پيروزي آدم را به تأخير مي اندازد  (حضرت علی (ع) ) “. سعی کنید در ادامه این جمله ، جمله مرتبطی دیگری را اضافه و صحبتتان را ادامه دهید.

روش چهارم : آماری تکان دهنده

مرتبط با مطلب خود آماری تکان دهنده و جالب پیدا کنید و آن را در شروع ارائه مطلب خود بیان کنید. ” در یک ساعتی که با این ارائه مطلب در خدمت شما هستم 15 هزار نفر در دنیا به دنیا می آیند. “

جلب توجه مخاطبان

روش پنجم : سکوت !

بله ، سکوت نیز روشی مناسب برای شروع یک ارائه مطلب است چرا که می تواند توجه تمامی مخاطبان را به شما جلب کند. هر چند ممکن هست همیشه روش مناسبی نباشد !

روش ششم : چی می شد اگر؟

سوالات اینچنینی نیز روشی مناسب برای شروع ارائه مطلب هستند. ” چی می شد اگر فردا صبح وقتی از خواب بیدار می شدین دیگه اضافه وزن نداشتین؟ “

روش هفتم : یک داستان تاثیرگذار

شروع ارائه مطلب با داستانی کوتاه و تاثیرگذار، شروعی شنیدنی و مورد علاقه برای حاضرین است. این داستان می تواند با برانگیختن احساسات مخاطبان آنها را با شما همراه کند. داستان و یا مثالی را انتخاب کنید که کاملا مرتبط با موضوع ارائه شما باشد.
بخاطر داشته باشید شما می بایست براساس نوع ارائه مطلب و مخاطبان خود روش مناسب را انتخاب کنید. تاکنون ار چه روشی برای شروع ارائه مطلب خود استفاده کرده اید؟ آیا موفق بوده اید؟ پیشنهاد شما برای شروع موفق ارائه مطلب چیست؟

منبع: سایت قلمو – گروه طراحی قلمو