0

نکات کلیدی در ارائه پایان نامه

یکی از دغدغه های اصلی دانشجویانی که در پی ارائه پایان نامه هستند،چگونگی ارائه پایان نامه و دفاع از آن بهترین شکل ممکن است. هر چند در ابتدا این موضوع به نظر بسیار سخت و برای بعضی از دانشجویان ترسناک به نظر می رسد، اما در نظرگیری و دانستن چند نکته ساده می تواند جلسه دفاع شما رو به یک ارائه پایان نامه نمونه تبدیل کند که در نتیجه آن کسب بالاترین نمره ممکن خواهد بود. در این مطلب نکات کلیدی در ارائه پایان نامه به صورت موثر بیان شده است که دانستن این نکات برای تمامی دانشجویان تحصیلات تکمیلی ضروری است. با ما همراه باشید.

استراحت کافی قبل از جلسه دفاع

داشتن خواب کافی در شب قبل از ارائه پایان نامه به شما کمک میکند شاداب، سرحال و پر انرژی باشید. حضور ذهن و ارائه ای عالی ارتباط مستقیمی با شادابی و سر حال بودن شما دارد.

استراحت کافی

ساعت ارائه پایان نامه را به بعد از 10 صبح موکول کنید

هر چند نکته ای ظریف اما مهم است که بهترین ساعت برای ارائه پایان نامه 10 صبح به بعد است، زیرا درآن ساعت هم شما و هم داوران دارای انرژی کافی هستید.

در تهیه پاورپوینت پایان نامه وسواس داشته باشید

ابزار شما برای دفاع از پایان نامه، پاورپوینت شماست که نکات زیادی را می بایست در طراحی آن در نظر گرفته باشید تا بتوانید در کنار تسلط خودتان بر پایان نامه، ارائه ای بی نقص داشته باشید. بنابراین حتما در تهیه پاورپوینت پایان نامه وسواس کافی داشته باشید.

تمرین ارائه مطلب

تمرین واقعی داشته باشید

متن و پاورپوینت خود را به موقع آماده کنید و در چند روز مانده به روز دفاع، به معنای واقعی تمرین کنید، حتی میتوانید از دوستانتان کمک بگیرید که همانند داوران عمل کنند یا از خودتان فیلم بگیرید. در تمرین خود زمان بندی اسلایدها، مطالب ارایه شده و تسلط خودتان بر مطالب و اسلایدها را محک بزنید.

لباس مناسب در ارائه پایان نامه

بهترین و مناسب ترین پوشش را داشته باشید

پوششی ساده، مرتب و اتو کشیده داشته باشید.سعی کنید پوششی را انتخاب کنید که در آن راحت باشید، صرفا زیبایی اهمیت ندارد.

صدایی تاثیرگذار داشته باشید

در حین ارائه پایان نامه صدایی رسا و تاثیرگذار داشته باشید،به هیچ عنوان آرام صحبت نکنید که داوران متوجه صدای شما نشوند زیرا باعث کلافگی داوران می شود و نکته ای منفی به شمار میرود.

صدای رسا و تاثیرگذار در ارائه پایان نامه

پرت کردن حواس حاضرین ممنوع!

سعی کنید کارهایی را انجام ندهید که باعث پرت شدن حواس حاضرین شود زیرا نمیتوانند با بحث شما همراهی لازم را داشته باشند. کارهایی مثل تکان دادن خودکار در دست، حرکت بیش از حد چوب دستی برای ارائه متن روی صفحه پروژکتور، توجه بیش از حد به مانیتور و… .

داوران را به چالش بکشید

به تنهایی صحبت کردن به مدت طولانی بدون پرسش وپاسخ باعث خسته شدن داوران در طی ارائه پایان نامه میشود و داوران نمیتوانند تمام تمرکز خود را متوجه شما سازند.سعی کنید با پرسش هایتان داوران را به چالش بکشید،مثلا بعد از پرسش خود کمی مکث کنید و سپس پاسخ بدهید، در این صورت باعث همراه شدن آنها به نحوه ارائه پایان نامه شما میشود.فراموش نکنید ایجاد حس خستگی در داوران نتیجه مطلوبی ندارد!!

ارائه پایان نامه خسته کننده

مرحله به مرحله جلو بروید

فیلم های خوب آنهایی هستند که دارای قسمت های مختلف و فراز وفرود هستند. بدون شک برای ارائه پایان نامه باید چند مرحله ای صحبت کنید و گاهی به صدای خود اوج بدهید،این کار باعث توجه بیشتر داوران به شما میشود و به جلوگیری از یکنواخت شدن ارائه پایان نامه کمک میکند. زمان بندی دقیقی داشته باشید و اجازه دهید در پایان ارائه پایان نامه داوران پرسش های خود را بپرسند، ازینکه از شما سوال کنند نترسید! داوران، پایان نامه شما را روزها قبل مطالعه کرده اند، سوالاتی را نوشته اند و در روز دفاع آمده اند تا پاسخ آنها را از شما بپرسند. نوع نگرش شما و تصور شما از حقیقت پشت حوادث که چرا و به چه منظوری فلان سوال از من در حال پرسش است، تاثیر بسزایی در نتیجه و توانایی شما در کنترل جلسه دارد.

ارائه پایان نامه

به هیچ عنوان از مخاطب خود روی برنگردانید

در حین ارائه پایان نامه به هیچ وجه به مخاطب و داوران پشت نکنید.چون عکس العمل مخاطبان خود را در حین توضیح مطلبتان نمیبینید و تمرکز خود را به جز صفحه مانیتور و حضار به صفحه نمایش پروژکتور معطوف میکنید و باعث کم شدن کنترل بر روی ارائه پایان نامه میشود.در ضمن از ژست هایی که بیانگر دانش فوق العاده شما در آن زمینه تحقیقاتی است به شدت پرهیز کنید.

محیط را تاریک نکنید

نور اتاق ارائه پایان نامه را به حدی کم نکنید که فقط نور لپ تاپ شما را نمایان کند! نور را طوری تنظیم کنید که همه ی حضار بتوانند اسلایدهای از پیش تهیه شده شما را ببینند (ترجیحا قبل از شروع ارائه این موارد را چک کنید).پس زمینه و نور اسلایدهای شما نیز مهم است،هر نوع تم و رنگی را برای اسلایدهای خود انتخاب نکنید.

در قسمت پذیرایی خودتان را در گیر نکنید

از قسمت تهیه تا توزیع پذیرایی خودتان را درگیر نکنید،این کار را به عهده دوستانتان بگذارید و اگر هیچ کدام حاضر به انجام این کار نشدند، این کار را به یکی از بستگان خود محول کنید.

جلسه ی دفاعیه است و نه تدریس

فراموش نکنید جلسه دفاع است، جلسه تدریس شما نیست. بایستی از کاری که کرده اید با توضیحات دقیق و مفصل دفاع کنید. به این موضوع خیلی از دانشجو های تحصیلات تکمیلی که همزمان تدریس هم می کنند، توجه نمی کنند! دچار غرور نشوید و فقط به ارائه پایان نامه تمرکز کنید.

در جلسات دفاع سایر دانشجویان حضور پیدا کنید

برای آشنایی با جو جلسات دفاع بد نیست در چند جلسه دفاع حضور پیدا کنید. حداقل نکته مثبتی می تواند از بین رفتن استرس و شاید ترس شما از جلسه دفاع باشد.

بعضی اتفاق ها در کنترل شما نیست

قطعی برق، افتادن صفحه ی پروژکتور، خاموش شدن ناگهانی پروژکتور و… به هیچ عنوان در کنترل شما نیست و سعی کنید در این لحظات خونسردی و آرامش خود را حفظ کنید، اما اگر لپ تاپ شما دارای ویروس است قبل از ارائه پایان نامه این مشکل را برطرف کنید زیرا این اتفاق در کنترل شماست!

این مطلب به طور اختصاصی توسط گروه طراحی قلمو نگارش و برای اولین بار در سایت قلمومنتشر شده است. استفاده از آن با ذکر منبع بلامانع است.