0

چگونه مهارت ارائه مطلب خود را بهتر کنیم؟ قسمت دوم: انتقال مطلب

در ادامه قسمت اول که به موضوع آمادگی در چگونگی بهبود مهارت ارائه مطلب پرداخته شد ، در این قسمت به موضوع مهم انتقال مطلب می پردازیم. هر ارائه مطلب هدفی جزء انتقال مناسب مطلب را دنبال نمی کند و زمانی موفق است که بتواند مطلب را به خوبی به مخاطبان منتقل و تاثیرگذاری کافی را بر آنها داشته باشد. انتقال مطلب در مهارت ارائه مطلب را می توان در سه دسته بندی کلی بررسی کرد انتقال کلامی، زبان بدن و پاورپوینت و اسلاید که در ادامه پیرامون هر کدام بیشتر صحبت خواهیم کرد.

انتقال کلامی

مختصر و مفید صحبت کنید:

طبق مطالعات و تحقیقات انجام شده مدت زمان مفید تمرکز و توجه به یک موضوع بسیار کوتاه است و پس از آن ممکن است توجه مخاطب به مسایل دیگری معطوف شود. بنابراین سعی کنید بهترین جملات را برای توضیح مطلب خود انتخاب کنید ، جملاتی که در عین گویا بودن ، مختصر و مفید باشند.

سوال بپرسید:

پرسیدن سوال یا حتی مطرح کردن بعضی مطالب به صورت سوالی باعث می شود مخاطبان شما بیشتر در بحث درگیر شوند و اگر فقط جسم شان حضور دارد ، روحشان نیز حضور مثبتی پیدا کند !

ارتباط معنایی ایجاد کنید:

بر اساس نوع و موضوع ارائه ، سعی کنید به زبان مخاطبانتان صحبت کنید. اگر خودتان را به جای مخاطبان فرض کنید تاثیرگذاری این ارتباط معنایی را به خوبی درک می کنید.

خوانندگان اپرا فراز و فرود صدا

بر روی فراز و فرود صدایتان تمرین کنید:

صدایی یکنواخت و بدون هیچ انرژی و هیجان، قاتل ارائه شما خواهد بود ! انتقال کلامی موثر نیازمند استفاده شما از صدایتان به نحوی است که بتواند مخاطب را جذب صحبت های شما کند.

تا حد امکان از جملات مثبت استفاده کنید:

به فیل ها فکر نکنید. حالا به چه چیزی فکر می کنید؟ احتمالا فیل ها ! جملات منفی به مانند خودشان معمولا بار منفی دارند. بهتر است به جای “نبایدها” از “بایدها” صحبت کنید. مثال دیگر آنکه بهتر است به جای عبارت “امیدوارم از ارائه کمال استفاده را برده باشید” بهتر است بگویید “مطمئنم از ارائه کمال استفاده را برده اید”. بر روی این جملات کار کنید.

زبان بدن

پیرامون اهمیت و تاثیر زبان بدن پیشنهاد می شود حتما مطلب معجزه رفتار غیرکلامی و زبان بدن (ویدئو) را ببینید.

فاصله ای مناسب با مخاطبان داشته باشید:

در صورت امکان پیشنهاد می شود فاصله شما با نزدیک ترین مخاطبان 1 تا 2 متر باشد.

ارتباط چشمی برقرار کنید:

سعی کنید در زمان های مختلف با افراد مختلف در حد چند ثانیه ارتباط چشمی مستقیم برقرار کنید. نگاه های کلی به مخاطبان هر چند در ارائه مطلب لازم است اما کافی نیست.

اعتماد به نفس در مهارت ارائه مطلب

با اعتماد به نفس بایستید:

شانه هایتان رو عقب دهید ، بازوهایتان در هنگام صحبت موازی یا در جلوی بدنتان قرار دهید، دست هایتان باز یا نیمه بسته باشد و با چهره ای دوستانه لبخند ملایمی بر لب داشته باشید؛ این حالت مناسبی است که می بایست در حین ارائه داشته باشید. سعی کنید در حین ارائه از دست ها و به طور کلی بدنتان (مانند قدم زدن یا اشارات دست) به خوبی استفاده کنید، اما در این مورد زیاده روی نکنید زیرا تاثیر معکوس دارد.

پاورپوینت و اسلاید

این قسمت، قسمت مورد علاقه ماست ! دیدن فردی با اعتماد به نفس عالی ، صدای خوب و در یک جمله با مهارت ارائه مطلب ایده آل اما با یک پاورپوینت و یا اسلایدهای ضعیف و پر از اشکال به معنای واقعی آزاردهنده است !
به طور خلاصه یک پاورپوینت یا اسلاید زمانی خوب است که :
  • از عکس های مناسب و کافی استفاده شود
  • متن هر اسلاید خلاصه و مفید باشد
  • جذاب باشد
  • مکمل گفتار شما باشد
و یک پاورپوینت و اسلاید نامناسب:
  • فونت های ناخوانا و کوچک دارد
  • با متن پر شده است
  • هدر و فوتر ثابت و غیرضروری دارد
  • به عنوان نسخه چاپی و جزوه مورد استفاده قرار گرفته است
هر چند نکات بسیار بیشتری می توان به موارد فوق اضافه کرد. شما چه مواردی می شناسید؟

منبع: سایت قلمو – گروه طراحی قلمو