0

یک روش ساده برای یک ارائه مطلب عالی

معمولا در ارائه مطلب با یکی از این دو چالش رو به رو هستید؛ یا به اندازه کافی اطلاعات ندارید تا مخاطبان باهوش و با سواد خود را همراه کنید (اگر در این حالت پای اعتماد به نفس را وسط نکشیم !) یا آنکه با کوله باری از اطلاعات در زمان گم می شوید و نمی توانید بهترین مطالب را به مخاطبان خود انتقال دهید. این همان دلیلی است که Leslie Belknap برای رفع آن روشی ساده و کاربردی را پیشنهاد داده است.
برای آنکه بتوانید ارائه مطلب خود را به خوبی سازماندهی کنید ، سه سوال از خود بپرسید :
1- موضوع ارائه شما چیست؟
2- چرا برای مخاطبان اهمیت دارد؟
3- تاثیر آن بر مخاطبان چگونه است؟
این روش ساده ولی کاربردی ارائه مطلب شما را به سه قسمت اصلی تقسیم می کند. در ابتدا تمرکز بر روی موضوع ارائه مطلب است. خوب به موضوع خود فکر کنید، شاخه و برگ های آن، مطالب مرتبط و غیر مرتبط، نکات مهم و ضروری و … را به خوبی شناسایی، یادداشت و اولویت بندی کنید. در این مرحله ممکن است انبوهی از اطلاعات را جمع آوری کنید.
حال با در نظرگیری مخاطب خود به سوال دوم پاسخ دهید، چرا ارائه مطلب شما برای مخاطبان مهم است؟ آیا مطالب شما برای آنها سرگرم کننده است؟ یا آموزشی و الهام بخش است؟ دانستن این اهمیت به مشخص کردن ساختار ارائه شما بسیار کمک خواهد کرد. در این مرحله می بایست مطالب خود را گلچین کنید. ممکن است برخی مطالب با توجه به مخاطبان شما بسیار پیش افتاده و یا برعکس سطح بالا باشد. تصمیم بگیرید کدام مطالب بهترین و بیشترین انطباق را با مخاطبان شما و نیازهایشان دارد.
نکته ای که در اینجا باید به آن توجه کنید این است که ارائه مطلب برای نشان دادن هر آنچه که شما می دانید، نیست، بلکه تمرکز شما می بایست بر روی این موضوع باشد که چگونه می توانید با مطالب خود تاثیری مثبت در راستای هدف ارائه مطلب بر مخاطبان بگذارید؟ چگونه می توانید آنها را به افرادی بهتر تبدیل کنید؟ این ، پاسخ سوال سوم است که باعث می شود بهترین مطالب را برای حداکثر تاثیرگذاری بهبهترین شکل ممکن ارائه کنید.
منبع: inc.com

ترجمه و تدوین: گروه طراحی قلمو – سایت قلمو